eMršavljenje

Nekoliko nacina za pracenje napretka u mrsavljenju

Nekoliko načina za praćenje napretka u mršavljenju

Jeste li ikada provodili nekoliko tjedana u vježbanju i strogom praćenju svoje prehrane, samo da biste gledali vagu kako ostaje na istom broju iz dana u dan? Naravno, imate … svima nam se to dogodilo i postoji vrlo dobar razlog za to: Vaga ne govori cijelu priču.

U stvari, ako vježbate, vaše tijelo se mijenja. Vaše srce je naučilo raditi učinkovitije, cirkulacija postaje sve bolja čak i duboko u vašim stanicama, zapravo stvarate više mitohondrija unutar samih stanica. Sve ove promjene su neophodne za gubitak tjelesne težine, ali teško je uzbuditi se zbog promjena koje ne možemo vidjeti i osjećati. Dakle, ako se promjene događaju a ne možete ih mjeriti, a vaga se ne kreće kako ćete znati ako napredujete?
Nekoliko nacina za pracenje napretka u mrsavljenju
Možda je vrijeme da pronađete novi način praćenja vašeg napretka.

Praćenje tjelesne masti

Težina masnoća na vašem tijelu može biti koristan broj za znati, a za to morate znati postotak vašeg masnog tkiva. To je važno jer težina koju pokazuje vaga ne uvijek govori cijelu priču. Kao što je Elizabeth Quinn, stručnjak za sportsku medicinu bilježi u sastavu tijela i tjelesne masti:
“Pojedinac može imati prekomjernu tjelesna težina “, a ne” previše masnoća “. Primjerice, bodybuilder može biti 8% tjelesne masti, i može se smatrati da ima “prekomjernu težinu prema tipičnim grafikonima visine i težine. ” Dakako kod bodybuildera tu masu čine mišići a ne salo, ali vaga to ne zna.

Poznavanje postotka vašeg masnog tkiva može vam dati bolju predodžbu o tome koliko ćete masnoća stvarno trebati izgubiti i, još bolje, hoćete li napredovati u svom programu. A takve stvari vam vaša vaga ne može reći.

Moguće je da vaša težina koju pokazuje vage ostaje ista, čak i ako vidljivo postajete vitkiji, pogotovo se tako nešto događa ako gubite masnoću i dobivate mišiće.

Postoji mnogo opcija za provjeru masnoća u tijelu, uključujući:
1. Bioelektrične Impedancijskevage
2. DEXA (dual energy X-rayabsorptiometry)
3. Hidrostatsko vaganje
4. Online kalkulatori
5. Kaliper

Zdrav raspon masnoća tijela je 25 – 31% za žene i 18 – 25% za muškarce. Da biste odabrali odgovarajuću metodu mršavljenja za vas, saznajte više o tjelesnoj masti. Imajte na umu da većina fitness i sportskih klubova nudi neku vrstu testiranja količine masnoća u tijelu.

Količina masnoća se provjerava jednom tjedno ili svaki drugi tjedan umjesto dnevno. Mast iz tijela ne nestaje preko noći i možda nećete vidjeti te male promjene ako izmjerite svaki dan. Čak vas i može razočarati.

Ako koristite kaliper neka vas svaki put mjeri ista osoba ili vi sami. Različiti treneri će vas izmjeriti na različite načine, stoga se uvijek držite iste osobe i uvjerite se da osoba ima dosta iskustva u mjerenju tjelesne masti. Pod uvjetom dakle da ovo ne radite sami.

Ako koristite bioelektričnu impedancijsku vagu, svakako izmjerite pod istim okolnostima svaki put. Hidratacija, unos hrane i temperatura kože mogu utjecati na mjerenje tjelesne masti. Bioelektričnu impedancijska vagaradi na principu bioelektrične impedancijske analize. U kratkom vremenu vrlo blaga električna struja potpuno bezopasno i neprimjetno određuje tjelesne proporcije. Vaga mjeri električni otpor (impedancije) i uključivanjem konstanti odnosno osobnih vrijednosti (dob, visina, spol, razina aktivnosti), izračunava postotak masnog tkiva u tijelu, kao i ostale varijable. Mišićno tkivo i voda dobro provode struju, te zbog toga smanjuju otpor. Kosti i masno tkivo imaju malu vodljivost jer masne naslage i kosti pružaju vrlo visok otpor u provođenju struje.

Dexa denzitometrija je još jedna metoda vrlo preciznog vaganja. U stvari je to radiološka pretraga s minimalnim zračenjem kojom se mjeri gustoća kostiju i time se dobije odnos kostiju u odnosu na ostatak tkiva. To je dakako nešto što ne možete samostalno kod kuće nego u specijaliziranim klinikama. U svrhu mjerenja za mršavljenje se izuzetno rijetko koristi.

Pravi način korištenja obične vage

Kao što je spomenuto, obične vage ne daju uvijek cjelovitu priču o vašem tijelu ili vašem napredovanju u mršavljenju. Iz tog razloga, vage (kada se koriste same po sebi) nisu najbolji način za praćenje onoga što se stvarno događa unutar vašeg tijela. Drugi razlog da ne volimo vaganje je emocionalna priroda samog vaganja. Zakoračiti na vagu daje nam samo broj, a time može odrediti kako se osjećamo o sebi i utjecati na sliku tijela.

Problem s tjelesnim težinama jest da mjere sve: masnoće, mišiće, kosti, organe, pa čak i gutljaj vode ili zalogaj hrane koju ste nedavno pojeli.Vaga vam ne može reći što ste izgubili ili što ste stekli, što je važna informacija ako pokušavate izgubiti težinu … i po težini, ono što stvarno mislimo jest masnoća.
Zašto vaša tjelesna masa fluktuira? Najčešće zbog vode.

Budući da je tijelo oko 60% vode, promjene u vašoj razini hidratacije mogu promijeniti broj na vagi. Ako ste dehidrirani ili ste jeli previše soli, vaše tijelo može zadržati vodu, što može uzrokovati povećanje težine. Slično tome, mnoge žene zadržavaju vodu tijekom menstrualnih ciklusa, što je još jedna stvar koja može promijeniti taj broj.

Povećanje težine hrane. Vaganje nakon obroka nije najbolja ideja jednostavno zato što hrana dodaje težinu. Kada jedete, vaše će tijelo dodati tu težinu. To ne znači da ste stekli težinu, to jednostavno znači da ste dodali nešto u svoje tijelo (nešto što će biti uklonjeno probavom tijekom narednih nekoliko sati).

Dobitak mišića. Mišići su mnogo gušći od masnoća i zauzimaju mnogo manje prostora, tako da dodavanje mišića može povećati težinu ljestvice, iako ste smršavili. Problem je što se mišići ne vide tako dugo dok u potpunosti ne skinete salo ili dok ne narastu jako. A čak i mali napredak u izgradnji mišića može se na vagi pokazati kao dobiveni kilogrami. Rast mišića možete osjetiti i na način da se odjednom lakše krećete, stepenice više nisu zahtjevne. Ceker s namirnicama kada idete iz trgovine više nije tako težak.

To ne znači da je vaga beskorisna. Zapravo, to je prekrasan alat kada ga kombinirate sa svojim postotkom masnog tkiva. Poznavanje oba ova broja će vam reći da gubite pravu vrstu težine … masnoće. Jednostavno umnožite svoju težinu prema postotku masnog tkiva. Na primjer, osoba koja teži 150 kg sa 21% tjelesne masti ima 31 kg masti i 118 kg ostalog tkiva (150 x 0,21 = 31,5 kg masti, 150 – 31,5 = 118 ostalih tkiva). Praćenje ovih brojeva tjedno ili mjesečno pomoći će vam da vidite što gubite i / ili što dobivate.

Kako vaganje ne bi bilo traumatsko iskustvo isprobajte ove trikove kako bi vaganje vidjeli ka korisnio i pozitivno iskustvo:

Izvažite se odmah ujutro prije nego što jedete ili pijete.Odmjerite se jednom mjesečno umjesto dnevno ili tjedno kako biste dali svom tijelu vrijeme da odgovori na vaš program mršavljenja. Vaga neće odražavati male promjene koje se događaju u vašem sastavu tijela.

Zapamtite, vaga izvaže sve zajedno. Samo zato što se težina na vagi nije promijenila ne znači da ne napredujete. Koristite težinu s vage uz postotak tjelesne masti za točniju sliku vašeg napretka.

Mjerite se!

Ovo je odličan način za praćenje napretka jer ne zahtijeva bilo kakvu opremu osim krojačkog metra i svatko to može. Uzimanje mjerenja u određenim područjima može vam dati predodžbu o tome gdje gubite masnoću, što je važno jer svi gubimo masnoću u različitim područjima i u drugačijem redoslijedu.

Uzimanje mjerenja može vam pomoći da se uvjerite da se stvari događaju – čak i ako ne gubite masno tkivo točno ondje gdje želite. I čak kada vaga kaže da se ništa ne događa.

Započnite nošenjem uske odjeće (ili bez odjeće) i zabilježite što nosite tako da znate da nose istu odjeću sljedeći put kada izmjerite. Evo kako to učiniti:
• Poprsje: Izmjerite oko prsnog koša točno na liniji bradavica, ali nemojte traku metra jako napeti.
• Struk: Izmjerite pola palca iznad pupka ili na najtanjem dijelu struka.
• Kukovi: Mjesto mjerenja rakom je na najveće djelu vaših kukova.
• Bedra: Mjerite oko najvećeg djela svakog bedra.
• Nadlaktica: Izmjerite oko sredine bicepsa kada je opušten.
• Podlaktica: Izmjerite oko najšireg djela podlaktice, obično je to oko 2-3 cm ispod lakta kada je ruka ispružena.

Napravite si tablicu i pratite ove vrijednosti kroz nekoliko tjedana. Vidjet ćete kako vam se tijelo mijenja.

Još jedna metoda praćenja vašeg uspjeha je vaša odjeća. Spadaju li vam hlače koje su inače bile napete na vama? Možete li ući u hlače koje ste kupili prije nekoliko godina.

Share and Enjoy !

Shares
Naruči knjigu Crni zmajevi
Naručite s najdraže trgovine
Naruči na Kobo Naruči na Thalia.de Naruči na Lulu.com Naruči na Vivlio Naruči na Smashwords Naruči na na Apple Books Naruči na Draft2Digital

Comments are closed.