Jelovnik mediteranske dijete se baziran specifičnostima stanovnika Mediterana. Ova dijeta je vrlo dobra za ljude koji žele postići zavidnu figuru i zadržati je dugo vremena. Sljedbenici ove prehrane vjeruju da može pomladiti tijelo, poboljšati vid, učiniti kožu mlađom, smanjiti razinu kolesterola i održavati kardiovaskularni sustav na dobroj razini.
Kao glavni dokaz ovim tvrdnjama uvijek se spominju niske razine smrtnosti u regijama koje prakticiraju mediteransku prehranu poput Š panjolske, Italije, Južne Francuske, Grčke i nekih dijelova Hrvatske.
Osnovni principi mediteranske prehrane su:
Jedite povrće!Â
Pola svega što pojedete u jednom danu treba biti povrće ili voće. To može biti svakakvo povrće poput kupusa, paprika, rajčica, patlidžana, poriluka, mrkve, tikvica i maslina. Ali ne bi smjelo biti škrobno povrće poput krumpira. Masline su posebno bitne jer su bogate vitaminima poput A, C, E i raznim zdravim masnoćama.
Jedite proteine!
Jedna četvrtina svega u danu trebaju biti proteinske namirnice poput riba, školjaka, jaja i drugog krtog mesa. Š to je veći udio morskog porijekla to bolje. Proteini mogu doći i iz sira i jogurta, ali u manjoj mjeri.
Jedite ugljikohidrate, ako baš morate!
Samo jedna četvrtina svega u danu smiju bitu ugljikohidrati poput tijesta, peciva, krumpira, riže. Preporuča se da se ugljikohidrati pretežno jedu u jutarnjim obrocima, na početku dana a poslije izbjegavaju. Također je preporuka da se izbjegavaju rafinirani ugljikohidrati poput bijelog tijesta a više konzumiraju integralne verzije.
U mediteranskoj prehrani važni su i začini poput ružmarina, mažurana, estragona, bosiljka, celera, peršina, kopra. Koristite ih kada god možete. A nemojmo zaboraviti luk, češnjak i kaparu.