Poklonici makrobiotike vjeruju da hrana i kvaliteta hrane utječu na naš život više nego što se obično misli. Smatra se da utječe na naše zdravlje, dobrobit i sreću. Usredotočeni su na odmicanje od industrijski prerađene hrane i prelazak na prirodnije i tradicionalnije metode pripreme hrane. Tvrde da je bolje odabrati hranu koja je manje obrađena, prirodnija i koristiti tradicionalnije metode pripreme hrane za sebe i svoju obitelj.
Makrobiotika naglašava lokalno uzgajane žitarice od cjelovitog zrna, mahunarke, povrće, voće, morske alge i fermentirane proizvode od soje, kombinirane u obroke prema načelu ravnoteže svojstava yina i yanga, a ne znanstvene prehrambene smjernice. Makrobiotička dijeta slijedi ideju Yina i Yanga. Žitarice, voće, grah, orašasti plodovi i povrće i riža čine glavni dio prehrane i smatraju se neutralnim i prirodno su uravnoteženi s obzirom na Yin i Yang. Hrana koja je u prirodi izuzetno Yin ili izrazito Yang u prirodi jede se vrlo rijetko, ako uopće. Vrlo Yin proizvodi uključuju kavu, tropsko voće, šećer, mekane mliječne proizvode, povrće, alkohol i med. Vrlo Yang proizvodi uključuju perad, meso, čvrste mliječne proizvode poput tvrdih sireva i jaja.
Makrobiotska prehrana bogata je prirodnom, neobrađenom hranom, složenim ugljikohidratima i povrćem. Sadrži malo zasićenih masti, a pritom osigurava esencijalne masti. Hranu treba organsko uzgajati i jesti svježu. Makrobiotički način života regulira i način pripremanja hrane. Ne smije se koristiti mikrovalna pećnica – riža se mora kuhati u loncu. Hranu treba jesti i žvakati polako, opušteno.
Smatra se da dijeta sa visokim sadržajem vlakana i malih količina masnoća igra ulogu u sprečavanju nekih vrsta raka. A makrobiotički naglasak na svježu, neobrađenu hranu može biti koristan onima koji se pate od određenih alergijom na hranu i kemijskom osjetljivošću. Sljedbenici tvrde da ravnoteža i sklad makrobiotičke prehrane i načina života stvaraju najbolje moguće uvjete za zdravlje. Tvrde da dijeta daje brojne pozitivne zdravstvene učinke, uključujući opći osjećaj blagostanja, a neka istraživanja zapravo pokazuju da ljudi na makrobiotičkoj dijeti imaju smanjeni rizik od srčanih bolesti i nekih oblika raka.