eMršavljenje

Važnost tjelesne spremnosti

Važnost tjelesne spremnosti

Jedan od najjednostavnijih i najučinkovitijih načina za spuštanje razine glukoze u krvi, smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti i poboljšanje općeg zdravlja i dobrobiti su tjelesna kondicija i vježbanje. Ipak, u našem sve sjedećem svijetu, gdje se gotovo svaki bitni zadatak može obavljati putem interneta, sa vozačevog sjedala ili telefonskim pozivom, vježbanje i fizička sprema mogu biti teški za objasniti kao potrebni.

U stvarnosti, svi bi trebali vježbati, no istraživanje pokazuje da manje 30% odrasle populacije koristi preporučenih trideset minuta svakodnevne fizičke aktivnosti, a 25% uopće nije aktivno.

Smatra se da je neaktivnost jedan od ključnih razloga porasta dijabetesa tipa 2 u cijelom svijetu, jer neaktivnost i pretilost potiču otpornost na inzulin i druge čimbenike koji pokreću druge vrste bolesti.
Važnost tjelesne spremnosti
Dobra vijest je da nikad nije kasno za kretanje, a vježbanje je jedan od najjednostavnijih načina za početak kontrole nastanka bilo koje vrste bolesti. Za ljude koji su već kandidati za neke ozbiljne bolesti poput dijabetesa i zatajenja srca, vježbanje i tjelesna kondicija mogu poboljšati stanje nekih dijelova tijela poput osjetljivosti na inzulin, smanjiti rizik od srčanih bolesti i pospješiti gubitak kilograma.

Časopis za kliničku endokrinologiju i metabolizam objavio je 2003. časopis o rezultatima njihove studije i otkrio da su nedostatak vježbanja i tjelesne kondicije ključni čimbenici iza pretilosti i drugih ozbiljnih bolesti poput dijabetesa.

Stoga je izuzetno važno da osoba ostane zdrava i da bude u fizičkoj kondiciji kako bi izbjegla takve bolesti.

Prvi stvar s bilo kojim planom vježbanja, pogotovo ako ste ovisnik o sofi ispred televizora, je konzultiranje s liječnikom.

Ako imate srčane rizike, liječnik će možda htjeti obaviti stresni test kako bi uspostavio sigurnu razinu vježbanja za vas.

Određene komplikacije nekih bolesti također će diktirati koju vrstu vježbanja možete započeti. Aktivnosti poput dizanja utega, jogginga ili aerobika s jakim udarcima na zglobove mogu predstavljati rizik za osobe koje imaju dijabetičku retinopatiju zbog rizika od daljnjeg oštećenja krvnih žila i mogućeg odvajanja mrežnice.

Zdravstveni stručnjaci također tvrde da pacijenti s ozbiljnom perifernom neuropatijom ili PN trebaju izbjegavati vježbe s opterećenjem na nogama kao što su hodanje na duže staze, jogging ili step aerobika i umjesto toga se odlučiti za aktivnosti s malim učinkom poput plivanja, biciklizma i veslanja.

Ako imate neka zdravstvena stanja koji čine vježbanje i tjelesnu kondiciju izazovom, vaš davatelj usluge može vas uputiti fizijatru koji može osmisliti fitness program za vaše specifične potrebe.

Ako se već bavite sportom ili redovno vježbate, svejedno će vam koristiti da o svom redovnom rutinu razgovarate sa svojim liječnikom.

Suština je da tjelesna kondicija i vježbanje ne moraju biti krute aktivnosti i ne bi trebale biti snažne. Vaša rutina vježbanja može biti jednostavna poput užurbane noćne šetnje susjedstvom, šetnje psa ili jednostavno penjanje stepenicama umjesto lifta. Važno je da nastavite dalje. Svako malo pomalo puno pomaže.

Na kraju ćete shvatiti da su mnoge stvari koje vam dobra hrana može donijeti jednako jednake onome što tjelesna kondicija može učiniti za vas.

Share and Enjoy !

Shares

Comments are closed.