Kako bi utvrdio čimbenike najuže povezane s prekomjernom težinom, Amerižki institut za istraživanje raka (AICR) izvijestio je da su prehrana i fizička aktivnost vezana za prevenciju raka. Odnosno da osobe koje su tjelesni aktivnije imaju manje šansi da obole od nekih oblika raka.
Odnos televizije i pretilosti
U izvješću se također posebno preporučuje ograničavanje sjedilačkih navika poput gledanja televizije. Studije daju dodatne dokaze da je utjecaj televizije na povećanje pretilosti u stanovništvu može biti značajan.
Negativan utjecaj televizije je ustanovljen kod djece 2 do 5 godina starosti. U anketi, prevelika tjelesna težina je 34 posto veća među djecom koji su gledali više od dva sata televizije dnevno od onih koju su gledali vrlo malo televiziju. Kasnije u adolescenciji, televizija i dalje ostaje snažan faktor kod težine djevojaka, dok je odnos između televizije i težine kod muških tinejdžera nešto slabija, vjerojatno zbog prirodnih poriva da se tjelesno natječu.
U odraslih, veza između televizije i pretilosti se ponovno pojavljuje podjednako kod oba spola. U studiji koja je provedena među osobama od 26 do 36 godina starosti, oni koji su gledali više od tri sata televizije dnevno imali su veće šanse da će imati višak masnoće na trbuhu od onih koji su gledali jedan sat ili manje.
Nadalje, odrasli srednje dobi, preko 36 godina, koji gledaju više od četiri sata televizije dnevno imali su opseg trbuha prosječno 10 centimetara veći od onih koji su gledali manje od dva sata dnevno, a postotak tjelesne masti i indeks tjelesne mase bio je također veći.
Lako je pretpostaviti odnos između televizije i prekomjerne težine takav zato što vrijeme pred televizor predstavlja zamjena za fizičku aktivnost. Za mnoge ljude, to je jednostavno tako. No, čak i kada televizija ne eliminirati fizičku aktivnost, istraživanje pokazuje da se krećemo manje i trošimo manje kalorija kad gledate TV umjesto da nešto drugo radite. Naime čak i kada mirujete ako radite neku težu mentalnu aktivnost, kao igranje šaha ili rad na računalu, trošite više kalorija nego kada sjedite i gledate nešto na televiziji.
U stvari, studije su u više navrata pokazale da količina vremena koje ljudi provode u provođenju tjelesnih aktivnosti i vrijeme provedeno gledajući televiziju utječe tjelesnu težinu neovisno jedan o drugome. Televizija osim na težinu može izravno utjecati na naše prehrambene navike. Kada večerate ispred televizora prema nekim studijama manje je vjerojatno da ćete u obrok uključiti povrće i voće. Pred televizorom uglavnom jedete ono što vam stane u jedan tanjur ili zdjelicu, a to vrlo rijetko podrazumijeva salate, a kada su u pitanju grickalice to su gotovo uvijek masni ugljikohidrati a gotovo nikada voćne salate ili sušeno voće.
Pored svega ovoga u studijama je primijećeno da dok gledate nešto zanimljivo jedete daleko više nego vam treba jer jednostavno ignorirate signale koje vam želudac šalje u mozak da je sit i samo “trpate” dalje u sebe. To je posebno česta situacija kada imate vrlo veliku zdjelu čipsa ili kokica sa sobom.