Shangri La dijeta manipulira našim apetitom uznemiravanjem naših okusnih pupoljaka i kalorijskim programom u našim tijelima. Ova dijeta zanimljivog naziva je djelo psihologa dr. SethaRobertsa.
Ideja se bazira ne nečem što se naziva „okusno-kalorijska asocijacija“. Teorija iza ove dijete kaže da se želja tijela za energijom i kalorijama može promijeniti utjecajem na okusne pupoljke na našem jeziku. ShangriLa dijeta ne kontrolira uopće koliko hrane jedete niti vam daje plan namirnica koje trebate jesti. To je jednostavno prema „maženju“ okusnih pupoljaka.
Postoji točka koja nam kontrolira apetit. Slično kao termometar, ako se popne iznad 37,5 stupnjeva to se smatra podignutom temperaturom. Ako je ispod toga onda se smatra normalnom temperaturom. Kod Shangri La dijete ako se spustimo ispod ugode okusnih pupoljaka , naše tijelo će prirodno početi odbijati namirnice koje su ih uznemirile, odnosno idemo iznad granice normale za naše tijelo i naše tijelo će izgubiti želju.
Dr. Roberts je do svojih zaključaka došao istraživanjem na štakorima i sebi. Njegova teorija je da naš mozak ima „uprogramiranu“ točku koja odgovara našoj idealnoj tjelesnoj težini. I ako mozak „misli“ da smo ispod te točke onda smo gladni, a ako smo iznad te točke nismo gladni. Problem nastaje s tim što su neke namirnice nama toliko ukusne da mijenjaju razine te točke i mozak zbog našeg odgoja i osjećaja ugode kod ukusne hrane stalno otvara apetit kako bi dobili još. Primijetio ja da što više jede ukusnu hranu to je gladniji, a ako povremeno kroz dan pojede nešto ne baš ukusno a da mu kalorije prestaje biti gladan i s vremenom počne gubiti kilograme. Naime mozak zna i za neukusnu hranu koliko nam energije daje i izmjeri sve što smo pojeli i time zaključi da mu je dosta.
Dakle cilj je držati naš apetiti ispod zadane razine koje je postavilo naše tijelo kako bi prirodno „neželjeli“ kalorije. Kako to učiniti?
Sa ShangriLa dijetom to se postiže vrlo jednostavno: jedući namirnice koje su neukusne i s visokom količinom kalorija.
Na primjer: malo prije večere pojedite jedan skuhani krumpir koji nije posoljen niti ima dodane bilo kakve začine, može biti kao pire, sigurno će vam ubiti apetit.
Ili pojedite skoro zrelu bananu ili nezašećerene i nesoljene rižine vafle. Ili pojedite šaku bilo čega što znate da ili nema okusa ili je okus neugodan baš prije obroka. To daje signal da ste nešto pojeli a nije bilo ugodno i tijelo već daje signal da mu je dosta. Time ćete jesti manje neće što vam je stvarno ukusno i fino, a obično je ukusna hrana ta koja sadrži previše kalorija koje nam ne trebaju.
Još jedan poznati ubijač apetita iz Shangri La dijete je kuhani kukuruz ali bez dodavanje soli, maslaca ili bilo čega drugog što poboljšava okus. Samo pojedite šaku toga prije bilo kojeg obroka. A možete i između obroka, sigurno ćete biti manje gladni.
Još jedan trik je uzeti žlicu čistog maslinovog ili kokosovog ulja netom prije obroka ali bez kombinacija s nečim drugim.
Slično se može postići i jedenjem žlice ječmene ili zobene kaše kojoj nije dodano ništa za okus. Brzo vas zapuni, a nije baš jako ukusno, iako je diskutabilno jer nekim ljudima je zob jako ukusna pa ako je onda zanemarite tu namirnicu.
Ali kada napunimo naše želuce s takvim namirnicama tijelo zna da je dobilo dosta kalorija, a ništa od toga nije bilo baš ugodno i tijelo brzo prekida želju za jedenjem čak i ako ispred vas na stolu stoji nešto vrlo ukusno.
Savjetuje se da Shangri La dijetu kombinirate s hodanjem, vježbanjem i općenito s tjelesnom aktivnošću kako bi ubrzali trošenje već postojećih naslaga sala koje možda imate. I slijedeći put kada sjednete pojesti nešto jako ukusno, prvo pojedite nešto gore navedeno i zatim nastavite.
Izvori:
The Shangri La Diet