eMršavljenje

Ornish dijeta - Dijeta dr. Ornisha

Ornish dijeta – Dijeta dr. Ornisha

Ornish dijeta ili dijeta doktora Ornisha nastala je u početku devedesetih godina 20. stoljeća, a tada je vladalo uvriježeno mišljenje da su masnoće, bez obzira na vrstu, smatrane razlogom dobivanja kilograma i problemima sa zdravljem. Nije još bilo poznato da određene vrste masnoća su nužne za zdravlje, posebno kod nekih hormonalnih procesa koji se ne odvijaju ako ne unosimo masnoće. Dijetu je stvorio dr. Dean Ornish prvenstveno kako bi pomogao ljudima s bolestima srca bez operacija i lijekova. Zbog toga ovu dijetu zovu i Dijeta za srčane bolesti ili Dijeta za srce. Sam dr. Ornish je svoju dijetu nazvao “The Spectrum”, pa ovu dijetu možete pronaći i kao Spectrum dijetu. Naziv je došao iz spektra boja koje čine preporučene namirnice.

Ornish dijeta - Dijeta dr. Ornisha

Osobe koje su pristupile toj dijeti počele su gubiti kilograme pa dolazi to stvaranja niza knjiga o ovoj vrsti dijete. Prema originalnoj dijeti, Vaše dnevne kalorije se dijele na slijedeći način: 10% masti, 20% proteina i 70% ugljikohidrata. Ljudi tako izbjegavaju bilo kakvu hranu koja sadrži masti i to im pomaže da se riješe kolesterola, masnih jela i mliječnih proizvoda.

Problem nastaje u činjenici da originalni plan ishrane ne uviđa da postoje i “dobre2 masne kiseline pa tako izbjegava i njih (one se nalaze na primjer u orasima, sjemenkama, maslinama, ribi i slično) i tako je njihova prehrana lišena zdravih masnoća koje su nam nužno potrebne. Hrana koja se preporučuje je uglavnom iz kategorije voća i povrća. Posebno se preporučuje zeleno lisnato povrće, sojini proizvodi i proizvodi od cjelovitog zrna.

Dr. Dean Ornish smatra da industrijski prerađena hrana i hrana životinjskog podrijetla uglavnom sadrži znatno veću količinu kalorija, masnoća i soli nego ista doza sastavljena od žitarica, voća ili povrća. Tako osobe koje su na ovome režimu prehrane, mogu konzumirati veće količine hrane, a i dalje mršavjeti. Osim promjene stila prehrane, važno je izmijeniti i stil života, odnosno u njega uvrstiti svakodnevno vježbanje od barem pola sata. Trebalo bi izbjegavati slijedeće namirnice: bijelo brašno, bijelu rižu, kruh od bijelog brašna, orašaste plodove, avokado, sjemenke, masti, ulja, itd.

Prednosti Ornish dijete

Dijeta dr. Ornisha bogata je povrćem, voćem i žitaricama te se kroz unos navedenih namirnica zadovoljavaju dnevne potrebe za vitaminima, mineralima i vlaknima. Obzirom da se unosi dosta dijetalnih vlakana, navedeno pozitivno utječe na regulaciju probave, smanjuje rizik pojave karcinoma debelog crijeva te pomaže smanjenju masnoća (kolesterola). Dijeta je bogata voćem i povrćem, a preko njih i fitokemikalijama koje imaju antioksidativna svojstva te smanjuju nastanak slobodnih radikala i degenerativnih oštećenja.

Nedostatci Ornish dijete

Izbjegavaju se sve masnoće pa tako i one zdrave. U dijeti su masnoće zastupljene tek u količini od 10% i stoga je, moguća pojava avitaminoze vitamina topivih u mastima (A, D, E i K). Također, energetski unos koji bi trebao biti zadovoljen kroz unos masnoća vjerojatno će biti zamijenjen s ugljikohidratima koji dodatno potiču gušteraću na rad i lučenje inzulina.

Primjer jelovnika Ornish dijete

Doručak: jedna jabuka (ili kruška), zobene pahuljice s jogurtom (možete jabuku i narezati na komadiće pa ju poslužiti uz zobene pahuljice)
Ručak: 3 bjelanjka jajeta (izbjegavajte žutanjak zbog kolesterola), pire krumpir (150 g), salata od rajćice, 1 žlica maslinovog ulja
Večera: kombinacija tikvica, patlidžana i žitarica poput prosa

Ornish dijeta je financijski prihvatljiva jer ne zahtijeva skupe i egzotične namirnice, a voće i povrće je dostupno bilo kada u supermarketima. Dijeta dr. Ornisha je pogodna za vegetarijance kao i za osobe koje vole jesti puno voća i povrća. Ako pretežito volite jesti meso, a rekli su vam za ovu dijetu vjerojatno imate poteškoća sa krvožilnim sustavom pa je možda dobro držati je se barem neko vrijeme.

Svoja iskustva sa Ornish dijetom nam navedite ispod.

Share and Enjoy !

Shares

Comments are closed.