Sobni bicikl kao stacionarna sprava za vježbanje može biti idealno rješenje za osobe koje nemaju vremena ili volje uzeti pravi bicikl i provozati se u prirodi. Iako je u svakom slučaju bolje voziti pravi bicikl vani, ponekad nam okolnosti to ne dopuštaju, dok kod kuće ipak možemo odvojiti nešto malo vremena da sjednemo na bicikl. Sobni bicikl je svakako dobra aktivnost za osobe oboljele od bolesti srca i krvnih žila te bolesti sustava za kretanje, no jednako je dobar i za sve one koji nisu pristaše vježbi i aktivnosti na otvorenom, posebno za to što na biciklu u vašoj sobi nema stresova koji se mogu pojaviti u prometu.
Vježbanje na sobnom biciklu se smatra za najprikladnije vrste aerobnih aktivnosti koje se može vršiti unutar zatvorenog prostora, kao stan ili kuća. Prije sjedanja na sobni bicikl nije potrebna posebna priprema. Jednostavno dignete stražnjicu sa kauča, sjednete na bicikl i počnete okretati pedale. Najbolja stvar je što ga možete postaviti tako da istovremeno gledate svoje omiljene sapunice, emisije ili neki dobar film. To čak nije niti loša ideja jer sobni bicikl ima tendenciju da vam dosadi nakon nekog vremena, no ako na njemu radite usput dok gledate nešto zanimljivo, sigurno vam neće dosaditi.
Prije nego počnete “voziti” potrebno je napomenuti neke stvari:
– visina sjedala mora biti takva da kada je pedala u donjem položaju, noga mora biti okomita na nju i malo savijena u koljenu (osobito važno za osobe s protezom kuka);
– treba se lagano obuči jer na sobnom biciklu nema otpora zraka te je znojenje pojačano;
– zbog znojenja potrebno je nadoknaditi tekućinu (barem 0.5 L) odmah nakon što je gotov trening ili je lagano piti tijekom vožnje;
– ovisno o vrsti sobnog bicikla, otpor se regulira stupnjevima (0-5, 0-10) ili nekim drugim načinom. Budite kreativni te trening i stupanj otpora prilagodite prema mogućnostima koje vam pruža vaš kućni bicikl.
(izvor plivazdravlje.hr)
Drugi sada čitaju:
Sobni bicikl iskustva
Spinning na sobnom biciklu za mršavljenje
Koliko se kalorija troši na sobnom biciklu?
Broj kalorija je ovisan o više faktora, a najviše o tome koliko brzo vrtite pedale i kako je podešen otpor na sobnom biciklu. U svakom slučaju, gotovo svi suvremeni sobni bicikli imaju ugrađena mala računala koja prikazuju mnoge informacije, poput udaljenost prijeđenu tijekom svakog treninga, broj okretaja pedala u minuti, vaš puls te procjenjuju i potrošnju kalorija u bilo kojem trenutku treninga. Moramo napomenuti da je to procjena potrošenih kalorija jer postoje neki faktori koji utječu na potrošnju kalorija a koje to malo računalo ne može uzeti u obzir.
Primjer takvih dodatnih faktora je vaša trenutna težina i jeste li uzeli neki fat burner koji ubrzava trošenje kalorija. Trenutna težina može utjecati na to koliko teško je vama podizati vaše noge a s time i koliko kalorija za to trošite, a fat burner (npr Capsiplex) pokreće neke procese u tijelu koji mijenjaju kretanje energije kroz tijelo i resurs iz kojeg tijelo uopće uzima energiju.
Kako vježbati na sobnom biciklu?
Pravila za vježbanje na sobnom biciklu su vrlo jednostavna i ako ih slijedite svakako će uslijediti rezultat.
1. Osigurajte se da je bicikl podešen prema vama, a ne prema nekome drugome. Mora vam biti ugodno okretati pedale a ne da morate rastezati nogu i kukove da nešto dosegnete.
2. Vozite bicikl 6 dana u tjednu kroz 12 tjedana.
3. Prvi tjedan vozite samo 20 minuta svaki dan. Ne više.
4. Svaki slijedeći tjedan povečavajte duljinu treninga za 10 minuta po danu. (2 tjedan 30 minuta na dan, 3 tjedan 40 minuta na dan, 4 tjedan 50 minuta na dan) dok ne dosegnete jedan sat i to tako održavate svaki dan. Ako vam čitavih sat vremena postane prelagano, postavite bicikl na težinu 2 (ako to imate na svom modelu sobnog bicikla) i opet krenite s 20 minuta te povečavajte po 10 minuta na dan svaki slijedeći tjedan. Ako vam je preteško, vratite na niži stupanj.
5. Vodite dnevnik. Zapisujte koliko ste vozili svaki dan, i važite se ujutro da vidite reagira li vaše tijelo na vježbe.
Uz ovakvo vježbanje svakako je preporučljivo da se primite i neke zdrave prehrane koja neće biti bazirana na ugljikohidratima i masnoćama.