HCG dijeta je još jedna brzinska i neoubičajena brza dijeta koja se pojavila nakon niza takozvanih hir dijeta koje prvo obećavaju vrhunske rezultate a kasnije ostanu samo posljedice. Drugi naziv joj je dijeta Dr. A.T.W. Simeonsa, pa ju možete pronaći i kao Simeonsova dijeta. Bazira se na ideji dr. A.T.W. Simeonsa koji misli da hormon koji se može pronaći kod trudnica može pomoći kod rješavanja pretilosti. Sam naziv HCG dijeta dolazi iz naziva hormona koji se može pronaći u urinu trudnica, human chorionic gonadotropin, a nema ga u urinu kada žena nije trudna. Na prisutnosti tog hormona se baziraju gotovo svi testovi za trudnoću.
Hormon HCG ima dosta važnih uloga u razvoju fetusa za vrijeme trudnoće, ali jedna uloga je specifično bitna. Embrio “osjeća”; glad totalno neovisno o majci. To nije glad u pravom smislu te riječi jer embrio ne jede, ali plod u razvoju uzima hranjive tvari iz krvi majke, i pitanje je bilo kako embrio regulira koliko će čega dobiti i zašto embrio pretile majke sam po sebi nije debeo, nego ima samo osnovne potrebne zalihe masnoća? Točnije, u razvoju fetusa HCG kontrolira točno koliko će kalorija ući u krvotok ploda. Kako to uspjeva?
Ne dobivamo osjećaj gladi bez razloga, kada naše tijelo pomisli da će nam nedostajati hrane, natjera nas na naglo jedenje kako bi stvorilo zalihe. Kod žena to obično ostavlja neželjene količine masti na bokovima, trbuhu i bedrima. Kada žena zatrudni također ima potrebe jesti, ali priroda se osigurala za slučajeve kada nema hrane. HCG se uključuje kada trudnica manje jede i masnoće se trođe za potrebe razvoja fetusa. HCG se počinje producirati na početku trudnoće i najviše ga ima oko 14. tjedna. Nakon toga počne opadati.
HCG dijeta se ne smije raditi bez nadzora liječnika zbog mogućih opasnih nuspojava. I upitno je hoće li vaš liječnik uopće pristati na to da se držite ovakve dijete.
HCG dijeta traje od 26 do 43 dana maksimalno ili dok pacijent ne izgubi do 20kg, što god bude prije. 23 dana od tih 26 potrebno je primati injekcije sa HCGom. Zadnja tri dana se injekcije ne smiju uzimati kako bi se tijelo u potpunosti očistilo od tog hormona. Također tretman ne smije trajati preko 40 dana jer se primijetilo da pacijenti razviju imunost na HCG pa je potrebna pauza od najmanje 6 tjedana prije nego se tretman može ponoviti.
Uz injekcije, osobe na tretmanu moraju nakon treće injekcije smanjiti unos kalorija u tijelo na razinu od 500 kalorija na dan. Tih 500 kalorija služi kako bi smanjilo napad gladi u tom razdoblju, a HCG će početi s potrošnjom masti. Kada se potroše masne zalihe do maskimalno 20 kg, treba odmah prekinuti s tretmanom jer ako više nema masti, tijelo brzo reagira i počne sa velikim osjećajem gladi kako bi nadomjestio nedostatak unosa kalorija.
Hrana koja se smije unositi mora biti bogata proteinima, a siromašna ugljikohidratima i mastima. Alkohol je najstrože zabranjen.
HCG je dozvoljen za uporabu samo kao lijek za pospješivanje šansi za trudnoću a ne kao sredstvo za mršavljenje. Nije odobren za mršavljenje tako da uzimanje ovog hormona nije bez posljedica. HCG je gonadotropni hormon što znači da utječe na razvoj spolnih organa i karakteristika. Osim za trudnoću, koristi se i za poticanje proizvodnje testosterona kod muškaraca.
Upozorenje oko HCG tableta za mršavljenje
Kako je HCG dijeta postala vrlo popularna u zadnje vrijeme, a proizvodnja hormona HCG u obliku tableta jednostavna, pojavilo se mnogo tvrtki koje ga nude na internetu. Mnoge od tih tableta su lažne ili ne testirane pa nije poznato sadrže li još nešto osim HCG-a i koje su moguće posljedice uzimanja takvog lijeka. Mnogo je spam email poruka poslano širom svijeta koje nude takve HCG tablete i nikako ne preporučamo da ih kupujete.
Ukoliko se odlučite na ovakvu dijetu obavezna je stroga liječnićka i ginekološka kontrola kako ne bi došlo do neželjenih posljedica. Korištenje hormona općeniot može biti jako opasno za ljudsko tijelo jer su to specifične tvari koje mogu jako promijeniti kako tijelo radi i izgleda.
Nuspojave HCG-a
HCG dijeta ima poznate lagane nuspojave kao glavobolja, nervoza, nemira, osjetljivost nekih djelova tijela na dodir (npr bradavica), naoticanje mjesta gdje ste primili injekciju, depresija.
Moguće su i teže nuspojave koje zahtjevaju liječnićku njegu – hiperstimulacija jajnika, izuzetno jaka bol u dodnjem djelu trbuha i zdjelici, oticanje nogu i ruku, oticanje trbuha i zadržavanje vode, teško disanje, proljevi, povraćanje, vrtoglavice, smanjenje količine urina i na kraju naglo dobivanje na težini.