Dr. William Howard Hay uveo je kombiniranje hrane 1911. Nakon 16 godina liječničke prakse njegovo zdravstveno stanje počelo se pogoršavati i razvio je visoki krvni tlak, Brightsovu bolest (danas poznatiju kao akutni ili kronični nefritis, bolest bubrega) i dilatiranu kardiomiopatiju. Tada nije bilo dostupnog liječenja za dilatiranu kardiomiopatiju, pa je dr. Hay bio nadahnut za liječenje svojih simptoma. Njegova osnovna pretpostavka je da postoji jedan osnovni uzrok zdravstvenih problema, a to je pogrešno kemijsko stanje u tijelu.
To je učinio jedući “temeljno” kako je to nazvao; uzimanje hrane u prirodnom obliku i ne miješanje proteina i škroba pri istom obroku. Pogrešno kemijsko stanje je kiselost koja nastaje proizvodnjom i nakupljanjem kiseline iz produkata probave i metabolizma u količinama većim nego što ih tijelo može eliminirati.
Uz promjene u prehrani, dr. Hay je također savjetovao svježi zrak, vježbanje i opće promjene načina života.
Osnovna pravila ove prehrane su: škrob i šećer se ne smiju jesti s proteinima i kiselim voćem uz isti obrok; povrće, salate i voće trebalo bi igrati glavnu ulogu u prehrani; bjelančevine, škrob i masti treba jesti u malim količinama i koristiti samo neobrađene škrobove; i konačno bi trebalo proći najmanje 4 sata između obroka različitih skupina hrane. Poznata je i kao dijeta “kombiniranje hrane”. Kisela hrana bogata je proteinima, mesom, ribom, mliječnim proizvodima itd., A alkalna je hrana bogata ugljikohidratima poput riže, žitarica i krumpira.
Slijeđenjem jednostavnih pravila Hay dijeta može preokrenuti kronična i degenerativna stanja poput opstipacije, probavne smetnje i artritisa. To može biti korisno za oboljele od astme i alergije. Također može potaknuti prirodni gubitak kilograma, smanjujući na taj način zdravstvene rizike povezane s pretilošću, poput dijabetesa, žučnih kamenaca i koronarne bolesti srca.