Sjedinjene američke države imaju najveći postotak djece i tinejdžera koji pate od pretilosti u povijesti svih država čitavog svijeta. No ta statistika se brzo širi po ostatku svijeta, a posebne u tranzicijske zemlje kave su na bivšem Balkanu. Velik dio krivice se može svaliti na lošu i brzu hranu, te na brz ritam života koji ne dopušta roditeljima dovoljno vremena da se posvete zdravlju i prehrani svoje djece. Velika greška mnogih roditelja je što svoj osjećaj sigurnosti podmiruju na način da su djeca doma. (“Nema veze što rade, samo da su oni meni tu”). Time u stvari osuđujemo djecu na sjedilački život i nekretanje, što dovodi do jedenja iz dosade i sakupljanja kilograma. Radije pošaljite svoju djecu van ili na sportske aktivnosti.
Bitno je sa provode aktivnosti koje će uključiti djecu i tinejdžere da postani aktivnijim te da ih se pravilno educira o tome kako birati pravu hranu za jelo. Roditelji ne mogu očekivati samo od škola takvu edukaciju jer što će tinejdžer zapamtiti ako nakon edukacije o zdravo hrani vidi svoje vlastite roditelje kako kupuju namirnice koje su prepune masnoća i ugljikohidrata.
Video igrice ne moraju nužno biti odgovorne za debljinu, osim ako ih dijete igra sjedeći. Ako se dijete ili tinejdžer nikako ne odvaja od igrica, pokušajte nabaviti igre koje se igraju kretanjem cijelog tijela ili plesom. Za to obično treba neka verzija kamere koja se spaja na igraću konzolu koja prepoznaje vaše kretnje i prevodi ih na ekran. Ovakav način igranja troši kalorije i tjera vas da se krećete, pa čak i možete postići onu sigurnost da su djeca kod kuće ali opet barem malo bave tjelesnom aktivnošću.
Izađite van i postanite aktivni
Tinejdžeri uče od primjera, a ne zato što to ovdje piše ili ćete im vi reći. Ako im vi kažete “Idi vozi bicikl, debela si” a vi sjedite pred televizorom, kakva je to primjer? Važno je da se i vi bavite aktivnošću i dajete primjer svom djetetu. Idite u šetnju u neki park prirode, idite planinariti. Vožnja biciklom je uvijek dobar prijedlog, ili na bazene zajedno sa cijelom obitelji. Ako imate priliku otiđite naučiti roniti. NE bi vjerovali koliko to može biti zabavno a troši kalorije.
Potaknite svog tinejdžera da se pridruži nekom sportskom klubu. Nije bitno što. Ne mora to biti neki jako popularna sport poput nogometa kako bi se vi mogli hvaliti među drugim roditeljima jer vaš ponos ovdje nije bitan, nego zdravlje vašeg djeteta. To može biti i pingpong jer i takav sport zahtjeva kretanje. Samo nemojte da je baš šah jer to definitivno nije sport za tijelo. Plivanje, gimnastika, veslanje, hrvanje, atletika, hokej, klizanje… razgovarajte sa svojim djetetom i pažljivo ispitajte interese pa predložite neki sport, ne onaj koji bi vi htjeli nego onaj koji tinejdžer želi. Čak i ako su to borilačke vještine, a vi ste pacifistički nastrojeni, nemojte odmah to odbaciti nego se prvo dobro raspitajte kakvi klubovi postoje u okolini i kakvi su učitelji treneri, odnosno kakve ideje promiču.
Ako niste poklonik sporta, a imate dvorište uređujte dvorište i vrt zajedno sa svojim tinejdžerom. Njima će to vjerojatno ispočetka biti jako dosadno, ali morate i pokazati koje su ljepote prisutne u svakom vrtu i u svakoj biljci i tko zna možda imate savršenog budućeg botaničara ili biologa.
Zdrava prehrana
I na kraju ono najvažnije. Pazite na prehranu, kako sebe tako i vašeg djeteta. Ako ste umorni i nemate vremena smišljati neku zdravu kombinaciju to nije isprika da non stop jedete pizze, hamburgere, peciva, musle s mlijekom i slično. Tinejdžeri rastu i razvijaju se i ne želite njihovo tijelo zatrpati toksinima i mastima prije nego naraste. I da nemojte ih tjerati jesti. Prije nego im kažete “Joj kako si mršava, jedi nešto” prvo dobro razmislite je li vaša kći stvarno mršava ili vi to mislite jer je mršavija od vas. Ako vaše dijete nije premršavom ne mora biti deblje.
Ovime ne potičemo da imate jako mršavo dijete, ali dosta tinejdžera će potvrditi da jedu samo zato da vas ne moraju slušati kako moraju jesti, a možda pate od viška kilograma.
Prehrana tinejdžera bi morala sadržavati sve bitne namirnice – kompleksne ugljikohidrate, vlakna, minerale, bjelančevine, vitamine, antioksidante… Ono čega u hrani ne mora biti su veća količina masnoće i jednostavni ugljikohidrati.
Ako vam je teško shvatiti, primjer hrane koju većina tinejdžera voli a loša je kombinacija je recimo špagete bolonjez – tjestenina bogata jednostavnim ugljikohidratima, meso koje sadrži dosta masnoća samo po sebi i umak koji opet ima mnogo masnoća – ubojita kombinacija. Slično vrijedi i za tjesteninu sa sirom – bilo koja kombinacija – burek, sirnice, štrudle, sendviči….