eMršavljenje

Dijeta od buèe

Dijeta od buče

Buča dokazano predstavlja vrlo zdravu namirnicu, no prehrana koja se sastoji isključivo od jedne namirnice nije baš idealna. Mnoge brze dijete sugeriraju da baziranje unosa nutrijenata u vaše tijelo na nekoliko supernamirnica može biti dobro, no raditi to dugoročno može predstavljati čak i rizik za vaše zdravlje. Ukoliko se odlučite na dijetu koja se sastoji samo od jela od buče, prije toga se savjetujte sa vašim liječnikom. No pogledajmo sada zašto se ljudi uopće odlučuju na dijetu od buče.

Kalorije

Buča sadrži vrlo malo kalorija, pa se samim time čini kao idealna namirnica za bazirati dijetu na njoj. Vrlo je bogata raznim hranjivim tvarima, ali sadrži premalo kalorija da bi se mogli prehraniti samo bučom. Da, premalo, iako to čudno zvuči, no tako je. Jedna šalica ima samo tridesetak kalorija. Š to je oko 2% dnevno preporučene količine kalorija. Prema nekim institutima, muška osoba ne bi smjela unositi manje od 1500 kalorija dnevno da bi održala zdravlje a žene ne manje od 1200. To bi značilo da muškarac mora pojesti 42 šalice buče, a žena 26 da bi samo namirili energetske potrebe svog tijela.

Prehrambena masnoća

Buča sadrži izuzetno malo masnoća, odnosno jedna šalica buče ima manje od 0,5 grama masnoće. Iako hrana bez masnoća svakako doprinosi mršavljenju, ipak trebate masnoću da bi preživjeli. Kako bi svi metabolički procesi radili neometano unutar tijela potrebno je u tijelo unijeti 50-70 grama različitih masnoća dnevno. Samo to zahtjeva od vas da pojedete 35 šalica buče. Osim toga u buči opće nema omega-3 masnih kiselina, koje su nužno potrebne za održavanje rada mozga i krvožilnog sustava.

Bjelančevine

Bjelančevine su također nešto čega nedostaje u buči, a to su ključne komponente izgradnje gotovo svih dijelova ljudskog tijela s posebnim naglaskom na mišićna vlakna i kožu. Ljudsko tijelo minimalno treba 0,8 grama bjelančevina za svaki kilogram težine dnevno. Dakle ako vi imate 60 kilograma, onda vam dnevno treba 48 grama bjelančevina. Ako znamo da jedna šalice sadrži 1,64 grama bjelančevina, to znači da bi morali pojesti 29 šalica da nadomjestite minimalnu potrebu za bjelančevinama. Pored toga brojne studije su pokazale da prehrane koja sadrži mnogo više bjelančevina je efikasnija za mršavljenje od one koja je ima premalo, a to je i objavljeno u Američkom žurnalu kliničke prehrane (“The American Journal of Clinical Nutrition”) u izdanju za srpanj 2005.

Vlakna

Buča je jako bogata vlaknima, oko 2,5 grama po šalici. Vlakna povećavaju sitost i potiču rad probavnog sustava. No čak i previše vlakana može biti loše. Naime osoba koja bi pojela 1500 kalorija u buči bi unijela 105 grama vlakana, dok je za muškarce dnevna preporučena doza 38 grama, a za žene 25 grama dnevno. Previše vlakana može dovesti do proljeva, zadržavanja previše vode u probavnom sustavu, grčeva i drugih problema.

Vitamini i Minerali

Iako buča sadrži brojne minerale i metale, zajedno sa širokim rasponom vitaminima, nedostaju neke druge tvari koje su isto tako potrebne za rad organizma poput retinola, alfakarotena, likopena, vitamina D i folne kiseline. Buča sadrži željezo, cink, selen, vitamin E i neke vitamine B, ali ne u količini koja je dovoljna za ljudski organizma.
Sve gore navedeno bi se moglo protumačiti kao da je buča u stvari beskorisna jer ima manjak svega ključnog, no u stvari je suprotno. Buča se od nedavno svrstava baš među supernamirnice jer sadrži neke vrlo bitne elemente i predstavlja vrlo bitan dio ljudske prehrane i važne je da se konzumira redovito. Ali dijeta koja se sastoji samo od buče nikako nije dobra jer će tijelu nedostajati brojne druge tvari. Buču treba kombinirati sa drugi zdravim namirnicama koje će dati sve ono čega u buči nema.

Share and Enjoy !

Shares
Naruči knjigu Crni zmajevi
Naručite s najdraže trgovine
Naruči na Kobo Naruči na Thalia.de Naruči na Lulu.com Naruči na Vivlio Naruči na Smashwords Naruči na na Apple Books Naruči na Draft2Digital

Comments are closed.