Mršavljenje za vrijeme trudnoće obično zabrine neke trudnice jer očekuju da stalno dobivaju na kilaži, a druge pak trudnice se zabrinu zbog naglog rasta težine pa onda žele mršaviti. Dosta često dobijemo upit smije li se mršaviti u trudnoći i kako brzo smršaviti nakon trudnoće.
Ukoliko spadate u one koje u nekom periodu počnu gubiti kilograme, to je obično uzrokovano mučninama i povraćanjima. Najčešće je to između 6 i 16 tjedna trudnoće no to ovisi od osobe do osobe i nekome traje duže a nekome kraće. Ukoliko vam kilogrami opadaju zabrinjavajuće brzo, obratite se svom liječniku kod kojeg pratite trudnoću.
Ukoliko spadate u onu drugu skupinu, koja misli da se deblja prebrzo onda prvo što trebate napraviti je prestati misliti o tabletama za mršavljenje za trudnice i sličnim preparatima za mršavljenje za koje mislite da možete koristiti u trudnoći.
Za vrijeme trudnoće NE smijete koristiti nikakve preparate za mršavljenje bilo koje vrste. To također vrijedi i za anticelulitne tretmane i kozmetiku. Unos bilo koje tvari koja na bilo koji način mijenja metabolizam ugljikohidrata i masnoća može opasno oštetiti plod koji nosite u sebi.
Ne postoje sigurne tablete za mršavljenje i sve su namijenjene osobama koje su zdrave, nisu trudne i ne doje. Slično vrijedi i za druge preparate i kozmetiku. Sva ta sredstva sadrže neke tvari koje kod zdravih ljudi mijenjaju neki kemijski proces u tijelu. Ta promjena dovodi do smanjenja težine na različite načine:
- nismo gladni, odnosno apetit je potisnut
- ne apsorbiramo šećere
- ne apsorbiramo i ne prerađujemo masnoće u probavnom traktu
- ispuni nam želudac kako bi mislili da smo siti
- zadržavanje vode u crijevima zbog povećanja osjećaja sitosti
- pojačavanja i podizanje metabolizma
- podizanje tjelesne temperature u svrhu povećanja potrešnje kalorija
- …
No svaki taj proces može imati posljedica.
Ukoliko se u trudnoći ili u vrijeme dojenja dovedete u poziciju da se brzo otapaju vaše masne zalihe, onda iz njih počinju izlaziti razni toksini koji krvlju mogu prijeći u plod i tamo napraviti oštećenje. Količina toksina koje nosimo u masnim stanicama (onim od celulita) obično nije opasna za odraslu osobu ali za malo biće od samo koji kilogram mogu biti jako opasni.
Ako se pitate od kuda ti toksini, onda je odgovor da oni dolaze u vrlo malim količinama u raznim namirnicama, recimo pesticidi na voću. Neke od toksina tijelo ne uspije odmah izlučiti u urinu i kao zaštitni mehanizam ima spospobnost da ih “spremi” u masne stanice gdje ne mogu napraviti štetu. Kada dođe do otapanja tih masnih stanica ti toksini koje možda nosite godinama ponovno ulaze u krvotok.
Trudnoća nije vrijeme kada se drže dijete za mršavljenje. Dodaci hrani ili prehrambeni nadomjesci mogu biti opasni u trudnoći i mora ih se izbjegavati.
Osim toksina, vaše mršavljenje može uzrokovati i neke druge posljedice kod djeteta. Krajem Drugog svjetskog rata u Nizozemskoj je vladala velika glad i svakome se racionaliziralo i smanjivalo obroke. Trudnice koje su dobivale manje od 600 kalorija na dan su rađale redovito jako predebelu djecu koja su često imala i neka druga oštećenja. Takva djeca su i kasnije imala veliku sklonost debljanju. Trudnice koje su dobivale bolje obroke, sa više od 600 kalorija su rađale djecu koja nisu bila pretila i nisu imali neka bitnija oštećenja. Neki znanstvenici smatraju da je to te razlike došlo zbog rada hipotalamusa kod fetusa, koji je registrirao manjak unosa hranjivih tvari i uzrokovao da fetus sve što dobije djelomično sprema, dok kod majki koje su normalno jele za to nije bilo potrebe.
Navodeći ovo ne kažemo da se trebate debljati dok ste trudni, ali ne trebate niti mršaviti. Kao prvo zaboravite onu izreku “Jedi za dvoje” jer to nije točno, vi ne jedete za dvoje. Kada ste gladni jedite, zdravo i ispravno i pratite svoju kilažu kako se mijenja kroz trudnoću. Lagani rast težine je sasvim normalan jer osim rasta težine ploda, određena količina zaliha se mora stvoriti i na vama, ali ne prebrzo. Za svaku nejasnoću se konzultirajte sa svojim liječnikom koji vam prati trudnoću, a ne sa forumima i komentarima drugih majki koje su možda drugačije građene od vas.
Ukoliku u vašoj prehrani ne prevladavaju ugljikohidrati i masti onda vjerojatno niti neće doći do debljanja jer se nećete imati od čega se udebljati i dobiti na težini.
Slično ovome vrijedi i za vrijeme dojenja. Dok dojite ne smijete uzimati nikakve preparate za mršavljenje jer oni uvijek dospiju u mlijeko i prelaze u dijete. Isto vrijedi i za preparate protiv celulita jer oni otapaju tvrdokorne masnoće u starim masnim stanicama pod kožom. Iz tih stanica izlaze toksini koje smo skupljali mjeseci, a možda i godinama i krvlju mogu prijeći u mliječne žlijezde gdje se opet otapaju u mliječnoj masti koja s mlijekom ide u dijete.
Nakon trudnoće pričekajte sa bilo kakvim kemijskim sredstvima bilo koje vrste sve dok ne prestanete dojiti. Nakon toga dakako da možete i trčati i vježbati, znojiti se i uzimati preparate koji će vam pomoći doći do željene linije, ali tada više nema rizika za dijete.
Dok ste trudni ili dojite nema mršavljenja na bilo koji način koji je potpomognut kemijskim sredstvima, no to ne znači da se smijete prejedati. Jedite zdravo i odmjereno i krećite se prema uputama vašeg liječnika. Svakako možete koristiti sve prirodne načine mršavljenja koji uzrokuju potrošnju kalorija povećanom aktivnošću poput vježbanja.
Childbearing and Obesity in Women: Weight Before, During, and After Pregnancy
It’s Safe For Obese Moms-to-be To Lose Weight During Pregnancy, New Research Finds
Study on pre-pregnancy weight loss benefit