eMršavljenje

6 grešaka koje radimo dok se držimo dijete

6 grešaka koje radimo dok se držimo dijete

Znate li onu staru, poznatu: “Molim vas dupli čizburger sa dijetnom kolom.”? U doba kada je Internet sveprisutan, na računalima, tabletima, mobitelima, svima su dostupne gotove sve informacije potrebne za mršavljenje i pravilno držanje dijete. Zbog toga svi misle da znaju kako dijetu treba provoditi, a u stvari vjerojatno kroz cijelu dijetu imaju neke greške zbog kojih im dijeta ne uspijeva. Osim što se ne uspijeva smršaviti, može se dogoditi i da dođe do zdravstvenih poteškoća, a trudili ste se poboljšati zdravlje. Pogledajmo zato nekoliko mogućih grešaka.

1. Brze dijete

Najčešći korisnici ovih dijeta su žene, no i muškarci su sve skloniji u posljednje vrijeme. Uglavnom je tome razlog neki bitan događaj koji će biti uskoro pa nemamo vremena koristiti neke dugoročne i sporije dijete. Bitno nam je brzo smršaviti i spremni smo na sve da bi to postigli. Nažalost gotovo sve brze dijete su izuzetno rizične za zdravlje. Ovakve dijete uglavnom dehidriraju organizam, iscrpljuju ga i često troše tvari iz tijela koje se ne bi smjele trošiti (poput bjelančevina iz vezivnog tkiva) a sve zbog velikog nedostatka energije.

2. Preskakanje obroka

Najčešće preskakani obrok je doručak. U stvari ne jesti doručak je postalo zaštitni znak zapadne civilizacije, samo se popije kava i to je to. Zatim se to još i opravdava jer niste unijeli nikakve kalorije a zbog posla morate biti aktivni pa ćete smršaviti. “E hoćete frišku figu!” (pardon na izrazu). Preskakanje doručka kao prvu posljedicu ima tegobe sa želucem i crijevima, posebno ako pijete kavu na prazan želudac. A to direktno ili indirektno može dovesti do većih tegoba. (samo potražite na internetu ove stvari: hlapljenje želučane kiseline, sindrom iritabilnog crijeva, sindrom sluzavog crijeva i slično…). Druga posljedica preskakanja doručka je stalna želja za slatkim jer patite od energetskog deficita i nagla glad kasno poslijepodne ili navečer kada se dobro najedete i odete spavati. Tijelo je zapamtilo da ujutro nije ništa dobilo i sve što ste pojeli prije spavanja pospremi u masne zalihe kako bi bilo spremno za iduće jutro u kojem opet neće ništa dobiti. Svatko bi morao ujesti 5 puta na dan. Tri glavna obroka i dva među obroka. Niti jedna obrok ne smije prevelik i ne smijete se prejedati, ali morate jesti.

3. Opsjednutost zdravom hranom

6 grešaka koje radimo dok se držimo dijeteNeke osobe koje se drže dijete ponekad znaju pretjerati u tome koje namirnice jedu. Kompletno promijene stil prehrane tako da sadrži samo jako zdrave namirnice i supernamirnice. Te namirnice svakako trebaju biti sastavni dio vaše prehrane, ali ne moraju se jesti samo one. Vlakna su vrlo bitna, ali ako pretjerujete s vlaknima neće biti dobro za organizam jer mogu natjerati crijeva da rade “prekovremeno” ili pak uzrokujete da se tijelo prilagodi i onda više od toga nema efekta uopće. Isto vrijedi i za namirnice koje su prebogate antioksidantima i vitaminima. Primjer: zdravo je jesti naranče ali ne kilogram na dan.

4. Izbacivanje određenih namirnica

Kada se krene na neku dijetu, najlakš izbor se čini onaj da se izbaci neka namirnica. To recimo može biti meso ili tijesto ili već nešto. Kratkoročno to može jako pomoći u mršavljenju, ali dugoročno može imati posljedice. Ljudsko tijelo treba sve vrste tvari za opstanak: ugljkohidrate, masti, bjelančevine, minerale i vitamine. Od ovih 5 spomenutih, tijelo iz 3 vrste može uzeti energiju – ugljikohidrati, masti i bjelančevine. To znači da ako se kompletno odreknete recimo masti, isprva ćete možda mršavjeti ali uskoro će tijelo kompenzirati i energiju uzeti iz ostala dva izvora i vratiti zalihe. Ukratko, da ne kompliciramo, dobra dijeta se ne bi smjela bazirati na odricanju neke vrste hrane nego bi morala imati bolji odnos vrsta namirnica. Malo manje masnoća i ugljikohidrata, a više bjelančevina, ili da se promijeni oblik masnoća i ugljikohidrata. Npr. bolje je konzumirati nezasićene masnoće od zasićenih, ili bolji su složeni ugljikohidrati od jednostavnih.

5. Varanje samog sebe

Mrkva je za nekoga samo mrkva, a za drugoga je narančasti štapić kojeg umočimo u slastan umak. I nakon što pojedete 5-6 mrkava umočenih u neki umak (poput tartara ili slično) možemo sebi reći da smo pojeli dobru porciju zdravog povrća a zaboravljamo da smo unijeli i nezdravu količinu masnoća. Ako uz mrkva pojedete samo 15 grama masnog umaka, a to su 3 male žličice, u tijelo ste unijeli i do 135 kalorija samo iz to malo umaka. Pretjerivanje i zavaravanje se događa i na drugim mjestima, recimo dok kuhate. Kada ste na dijeti često se jede energetski slabija hrana koja zbog nedostatka masnoća ima slabili okus i onda mnogi imaju tendenciju dodati previše maslinovog ulja. Maslinovo ulje je zdravo, ali ne kada ga je mnogo i nemojte zaboraviti da i to ulje daje kalorije.

6. Varate na kavi

Vaša kava je sve samo ne obična, zar ne? Ništa vam neće vrijediti sva zdrava prehrana i odricanje ako pijete kapučino sa mnogo pjene od punomasnog mlijeka i šećera. Ne trebamo ni spominjati frappuccino i slične izume sa zapada. Evo nekoliko poznatih kafenih napitaka iz Sjedinjenih država koje se jako dobro prodaju. Energija se odnosi na jednu šalicu

Rockstar Original, 280 kcal; 62 grama šećera
McDonald velika mocha, 400 kcal; 14 grama masnoća (8 g zasićenih, 0.5 g transmasti), 49 grama šećera
Starbucks Venti Mocha s bijelom čokoladom, 580 kcal; 22 g masti (15 g zasićenih), 75 g šećera
Large Dunkin Donuts smrznuti cappuccino, 610 kcal; 8 g masnoća (5 g zasićenih), 123 g ugljikohidrata, 105 g šećera
Cold Stone Creamery Gotta-Have-It-sized Lotta Caramel Latte, 1790 kcal; 90 g masnoća (57 g zasićenih, 2.5 g transmasti); 175 g šećera
Izvor: Today.com

Ako već morate piti kavu jer ste ujutro nesposobni za funkcioniranje, radije popijte malu šalicu crne kave, bez mlijeka, sa malo šećera (bolje bez) i to vam daje prosječno 33 kalorije.

Share and Enjoy !

Shares

Comments are closed.