eMršavljenje

Prevencija vrijedi kilogram lijeka

Čini se da gdje god pogledate, postoji nova pilula ili lijek koji će “odmah izliječiti” vašu bolest, bolest ili zdravstveni problem. I dok uzimate pilulu kako biste izliječili ono što vam može biti zgodno i jednostavno, možda je stvarno vrijeme da sjednete i dobro pogledate što hranite svojim tijelom, ili, kako bi moglo biti, ne hranite svoje tijelo. Dajete li svom tijelu doista hranjive tvari koje su mu potrebne da se brine o sebi? Većina nas otkriva kad smo jeli što su nam izbori u korist praktičnosti, jednostavnosti ili uštede vremena zapravo štetni za naše cjelokupno zdravlje – tijelo, um i duh.

Naša današnja dijeta uglavnom se sastoji od pretjerane konzumacije škroba, šećera, pržene i masne hrane. Kao rezultat toga, bolesti poput hipertenzije, dijabetesa, pretilosti, Alzheimerove bolesti i nekih karcinoma postaju sve učestalije.

Zdrava hrana i dobra prehrana ne samo da mogu pomoći u održavanju kondicije, već i liječiti bolest. Možda čak nećete morati ići u trgovinu zdrave hrane. Možete ih kupiti pravo u svojoj trgovini ili uputiti se na tržište lokalnog poljoprivrednika. A ako se usredotočite na zdravu i uravnoteženu prehranu s 14 “Supernamirnica”, štetni učinci ovih bolesti mogu se usporiti, zaustaviti ili čak preokrenuti.

A kada tijelo njegujete fizički tim namirnicama koje su bogate hranjivim tvarima, povećavaju se vaše mentalne sposobnosti, a poboljšava se i duhovna dobrobit. Uz to, budući da je vaše duhovno zdravlje optimalno, sjajit će se izvana i ljudi će primijetiti da ste sretni, mirni i da vam se razina stresa drastično smanjila.

Stoga potražite načine kako izbaciti smeće iz svoje svakodnevne prehrane i zamijeniti je članovima grupe supernamirnica. Vaše tijelo, um i duh bit će zdraviji kao izravni rezultat.

Popis supernamirnica

Superhrana se sastoji od najživopisnijih namirnica. Što više boja pojedete, više ćete energije dobiti od svoje hrane. Više boje obično znači više hranjivih sastojaka, vitamina i antioksidanata.

Jabuke
Jabuke sadrže antioksidans kvercetin, puno vlakana i niže su u šećeru u odnosu na ostalo popularno voće, poput grožđa i banane.

Avokado
Iako ima više kalorija od ostalog voća i povrća, avokado je izvrstan izvor zdravih masti. Umjesto da na sendviču koristite majonezu, pokušajte namazati komad kruha avokadom. Dobit ćete sve prednosti antioksidanata bez neprirodnih sastojaka.

Kapara
Ako volite kisele krastavce ili masline, svidjet će vam se kapare. Kapare imaju protuupalna svojstva, lako ih je pronaći i jeftini su. Probajte ih u salatama, tapenadama ili jelima kuhanim s limunovim sokom.

Kupusasto povrće
U ovu skupinu se ubrajaju prokulice, brokula i kupus, kao i korijensko povrće. Probajte ih pečene ili sirove.

Tamne bobice
Poput borovnica, jagoda i malina. One imaju najveću koncentriranu količinu flavonoida. Pokušajte dobiti pojesti pola šalice bobičastog voća četiri puta tjedno. Za pojačani doručak, kombinirajte ih s orašastim plodovima.

Tamno zelenje, posebno kelj.
Ostalo tamno zelje uključuje švicarsku blitva, špinat, raštika…. Težite da konzumirate barem tri porcije tjedno. Zelenje u biti nema bitan iznos kalorija i ugljikohidrata, ali su bogate vitaminima, mineralima i vlaknima. Pokušajte ih kombinirati s maslinovim uljem i lukom ili ih koristiti u salati.

Grčki jogurt.
Grčki jogurt ima više proteina od običnog jogurta i može se koristiti kao zamjena za majonezu i kiselo vrhnje ili za pravljenje kremastog umaka.

Zeleni i bijeli čaj
Sadrže enzime i kemikalije koji imaju potencijalnu sposobnost borbe protiv raka i bolesti srca. Čaj sadrži antioksidante, uključujući EGCG, koji je jedinstveni katehin. Pijte čaj nezaslađen ili dodajte malu količinu meda, nektara agave ili stevije. Da biste dobili dodatne zdravstvene koristi, pokušajte kuhati sa zelenim čajem. Pijte 3-6 dcl dnevno.

Gljive
Gljive su odlična zamjena za meso i dobar su izvor vitamina D i antioksidanata. Gljive su namirnice s malo ugljikohidrata, praktički su nemasna hrana s nešto proteina. Jedna porcija je oko pola šalice (količina poput stisnute šake).
Iako su jako malo kalorične – jedna porcija ih ima samo oko 15 – moćne su na druge načine. U gljivama se nalazi oko 15 vitamina i minerala, uključujući vitamin B6, folat, magnezij, cink i kalij. Takođe su bogate antioksidansima, poput ergotioneina i selena, koji su i protuupalni spojevi.

Maslinovo ulje
Ovo svestrano ulje može se koristiti za sve, od povrća za umakanje do pripreme salata. Puna je omega 3, umjesto omega 6 i izvrstan je izvor mononezasićenih masti.

Luk
Luk je dio porodice Allium, koja također uključuje i bijeli luk, vlasac, poriluk i crveni luk. Sjajan su izvor antioksidansa.

Orašasti plodovi
Orašasti plodovi imaju antioksidante, protuupalna svojstva i vlakna. Prenosivi su lako i čine odličnu užinu.

Kvinoja
Quinoa je sjeme povrća sa visokim sadržajem proteina i sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina. Udio je mnogo vlakana, bez masti, bez glutena i ima nizak glikemijski indeks, što znači da neće povećati šećer u krvi. Jedite pola šalice dva do tri puta tjedno kao prilog.

Rajčica.
Rajčice se mogu koristiti na više načina, i kuhane i sirove. Puni su vitamina, antioksidanata i hranjivih sastojaka likopena protiv raka. Uživajte u zdjeli rajčice, svježim rajčicama narezanim na salatu ili umaku od rajčice s tjesteninom.

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version