eMršavljenje

Mršavljenje uz quinoju

Kako smršaviti uz quinoju

Quinoja je relativno novi prehrambeni dodatak koji se sve više koristi u raznim dijetama. Quinoa je vrlo stara žitarica koju su stoljećima uzgajale Inke u Južnoj Americi. Nakon dolaska Europljana u to područje, uzgoj quinoje je gotovo prestao jer ta namirnica nije bila poznata ljudima iz Europe, no danas se sve više otkriva korisnost te žitarice. Quinoa je vrlo dobar dodatak svakom obroku i planu prehranu, posebno kada želite umanjiti unos hrane i smršaviti. Bjelančevine i vlakna čine ovu hranu vrlo prilagodljivom svakom planu prehrane.

Quinoa je u stvari sjemenka, iako ju se klasificira kao žitaricu. Ova biljka je srodna blitvi, repi i špinatu. Suha quinoja izgleda kao tamna sjemenka, no kako se kuha, ljuska postaje prozirna i bijela. Quinou možete pronaći kao crvenu, crnu i bijelu.

Hranjiva vrijednost quinoe

Jedna mala zdjelica quinoe sadrži 222 kalorije i 4 grama masnoća, uz to sadrži 39 grama ugljikohidrata i 5 grama vlakana. Quinoa je jedna od rijetkih biljaka koja se smatra izvorom bjelančevina istim kao meso, odnosno sadrži sve aminokiseline koje se inače nalaze samo u mesu i ribi, pa je to vrlo vrijedna namirnica za sve koji su vegetarijanci jer im može zamijeniti sve što tijelo ne dobiva zato što ne konzumiraju mesnu hranu. Ostale žitarice ne sadrže sve aminokiseline. U mječavini minerala koji se nalaze u quinoji, ova zdjelica quinoje sadrži 15% dnevne potrebe za željezom, 19% dnevne potrebe za folatima, 58% dnevne potrebe za manganom, 28% dnevne potrebe za fosforom i 30% dnevne potrebe za magnezijem.

Sada je popularno
Jednostavna slatka kaša od kvinoje
Proteinska salata od tune i kvinoje

Veliki postotak prisutnih prehrambenih vlakana u quinoji omogućava vam da se osjećate sito čak i kada jedete malo, čime se olakšava držanje dijete sa malo kalorija. Prema istraživanjima u školi za javno zdravstvo u Harvardu, ta vlakna mogu potaknuti vaš metabolizam i održati stabilni razinu šećera u krvi i smanjuju osjećaj gladi.

Kako se kvinoja priprema kao cijelo zrno, sa ljuskom, smatra se mnogo boljom za konzumaciju od hrane koja sadrži bijela zrna poput pšenice i riže. Prema studiji koja je objavljena u Američkom žurnalu kliničke prehrane (American Journal of Clinical Nutrition) 2008 godine, osobe koje su u svojoj prehrani imale hranu od cijelog zrna mnogo su brže gubile masnoću u području trbuha i struka u odnosu na one koji su jeli hranu sa rafiniranim i bijelim žitaricama.

U svojoj ljusci, quinoa sadrži gorke tvari pod imenom saponini, a njih se može velikim djelom ukloniti dobrim i više puta ponavljanim ispiranjem prije kuhanja. Kako postoji mnogo brendova pod kojim se prodaje quinoa, teško je znati u kakvom su stanju zrna koja kupite i ne možete znati jesu li bila dobro isprana ili ne. Zbog je preporučljivo da dobro isperete svaku porciju quinoje koju mislite pojesti. Recepte za pripremu quinoje možete pronaći svugdje po internetu, a i u nekim boljim kuharicama. Quinoja ne sadrži gluten, i vrlo je zdrava, ali nemojte pretjerivati jer ipak ima dosta kalorija i vrlo lako je s njom prekoračiti dnevnu dozu pa vaša dijeta neće biti efikasna.

Kako se priprema quinoa?

Najlakše je zapamtiti da se priprema slično riži, dakle kuhanjem u vodi dok ne omekša i upije vodu. Može se kombinirati sa bilo kojim drugim povrćem koje ne sadrži puno kalorija poput luka i češnjaka. Dakle raznim receptima možete doći do ukusnih ručaka ili jednostavno je skuhati poput ječmene kaše ili griza.

Drugi sada gledaju
Sjemenke za mršavljenje
Hrana za jačanje mišića

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version