eMršavljenje

🚣 HIIT trening na simulatoru veslanja – najbrži način mršavljenja

Hiit trening je nešto o čemu se piše već neko vrijeme a svi koji su probali ovakav program se kunu u njegovu uspješnost. Ono što je neobično je da se taj program primjeni na simulator veslanja. HIIT trening na veslačkom simulatoru zahtjeva rad čitavog tijela, znači gotovo svih skupina mišića i postiže vrlo veliku potrošnju energije u vrlo kratkom roku. Ukoliko imate potrebe dovesti se u formu u kratkom roku, možda bi ovakav trening bio za vas.

HIIT je kratica od High Intensity Interval Training i u stvari predstavlja trening koji izmjenjuje lagani ritam vježbanja sa periodima vrlo napornog i brzom vježbanja. Intervali visokog intenziteta bi trebali biti na 90% maksimalnog broja otkucaja srca, a intervali oporavka na oko 50% maksimuma. Primjena ovakvog treninga na veslački ergometar nije baš uobičajen, iako ga veslači koriste oduvijek a čak ga niti ne zovu tako nego spada u njihov uobičajen trening.

Prije nego krenete sa ovakvim treningom, veslački ergometar mora biti savršeno podešen za vaše tijelo kako bi izbjegli ozljede. Iako se veslanje na simulatoru smatra vježbanje bez udaraca na zglobove, kada se primjenjuje hiit trening može doći do velikih naprezanja koljena i gležnjeva. Također je izuzetno bitno da tehniku veslanja radite pravilno, opet kako bi izbjegli ozljede.

Zaveslaj uvijek kreće tako da ste nagnuti skroz naprijed sa ispruženim rukama naprijed i skvrčenim koljenima prema gore, koljena ne smiju biti na stranu. U zaveslaj krećete tako da počinjete nogama i ispružite ih bez da pomičete leđa ili ruke, zatim vučete leđima i kad leđa dođu do krajnje pozicije, zadnju trećinu vuku ruke s tim da laktovi idu uz tijelo a ne prema van. nazad idete obrnuto. Prvo ispružite ruke, zatim se vraćate leđa prema naprijed i tada skupljate noge do početnog položaja.

Ideja je da dobijete tečan pokret koji ide kroz cijelo tijelo. Dakle ritam je noge-leđa-ruke, a vraćate se obrnuto ruke-leđa-noge. Nikada se ne radi sve odjednom. Ovakvo kretanje mora biti fluidno i takvo da o njemu ne morate razmišljati. Dokle god se morate koncentrirati kako ide pokret, nemojte primjenjivati HIIT.

Mnogo puta možete vidjeti u teretanama ljude koji odjednom gurnu noge, ispruže leđa i povuku ruke. To je pogrešno i može dovesti do trajnih ozljeda.

Ukoliko tehniku radite kako treba, onda će uslijediti rezultati. Brže ako primijenite HIIT. Krenite lagano, oko 1-2 minute, da se ugrijete i zatim uhvatite ritam kojim inače veslate konstantno. Zatim ubacite kratke intervale od 10-15 sekundi u kojem radite najjače i najbrže zaveslaje, pa se vratite u uobičajeni ritam na 1-2 minute. U stvari možete detaljnije proučiti metodiku HIIT treninga i intervale primijeniti na veslanje.

Ono što je drugačije na veslačkom ergometru od ostalih sprave je da ćete imati veću količinu izgorenih kalorija od bilo koje druge sprave koja se koristi. Svaka druga sprava temelji svoj rad na jednoj ili dvije grupe mišića, i to najčešće na nogama. Samo veslački ergometar može kroz cijelo vježbanje raditi sa cijelim tijelo i pokrenuti sve grupe mišića: noge, leđa, trbuh, ramena, prsa i ruke. Kod HIIT treninga na veslačkom simulatoru će vam raditi čak i mišići vrata jer glava prati tijelo. Zbog toga nemojte pretjerivati. Izuzetno je bitno da vježbe radite ispravno. Ako ne znate ili niste sigurni pitajte stručnu osobu ili barem nekoga koga znate da se bavio sportskim veslanjem.

U početku će biti teško odjednom trenirati cijelo tijelo, i nemojte se čuditi ako po cijelom tijelu osjetite upale mišića. Veslački simulator troši nevjerojatno veliku količinu kalorija a u kombinaciji sa HIIT metodom se to postiže i nakon što trening prekinete. Potrošnja kalorija za osobu sa 80 kilograma na ovoj spravi može prijeći 1000 kalorija na sat. Dakako da ne očekujemo da ćete izdržati čitav sat, nikako, ali očito je da simulator veslanja omogućava nevjerojatan trening.

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version