Heljda nije žitarica nego pseudožitarica. Heljda je izvorno sjeme ploda. Kao i neke druge vrste žitarica, heljda je itekako korisna za održavanje zdravlja i kondicije. U domovini ove žitarice, njegovo je podrijetlo zaboravljeno, naziva se često “grčko zrno” , ali heljda je izvorna ruska kultura, porijeklom iz Južnog Sibira, iz Altaja. Od davnina, hranjiva kaša od heljde, paralelno s juhom od kupusa i raženim kruhom, bila je cijenjena kao temelj dobrog zdravlja, a uzgajala se u tri vrste: zrna – velika, ne sjeckana, u ruševne kaše, velumka – manja – i Smolenska – s vrlo sitnim zrnima.
Hranjivost heljde
Heljda je dostupna na tržištu tijekom cijele godine i može se mljeti kao brašno. Od nje se lako može napraviti ukusni obrok poput kaše ili se može dodavati u druga jela. U nekim je slučajevima služi kao zamjena za rižu. Osobe koje pate od bolesti povezanih s glutenom i osobe koje imaju osjetljivost na pšenicu mogu lako zamijeniti sve te glutenske žitarice heljdom. Ona je bez glutena i često je ljudi dobro podnose. Snažna hrana poput heljde bogata je mineralima poput magnezija i mangana. Štoviše, bogata je i dijetalnim vlaknima.
Prehrana heljdom
Heljda ima sličnu veličinu kao pšenica, ali imaju neobičan trokutasti oblik. Taj oblik razlikuje heljdu od ostalih žitarica. Kako bi bila jestiva, vanjska ljuska heljde mora biti samljevena i uklonjena. Sjemenke heljde imaju vrlo jak orašasti okus kada su pečene i često se nazivaju jednim od najpoznatijih europskih jela po imenu “Kasha” iako kod nas ta riječ obično znači nešto drugo. Kad su zrnca nezaslađena, imaju mnogo suptilniji okus. Boje sjemenki heljde općenito se kreću od ružičaste do smeđe boje. Slično tome je i ako su mljevene kao brašno, njihove boje postaju svijetle ili tamne. Tamni oblik heljde je hranjiviji i gušći.
Hranjive vrijednosti heljde
Hranjiva vrijednost kuhane ili pečene heljde vrlo je velika. Jedna šalica (128 grama) pečene heljde može pružiti 154 kalorije zajedno s 1 g masti, 6 g bjelančevina, 5 g dijetalnih vlakana, 33 g ugljikohidrata i još mnogo toga. Pečena heljda općenito je bogata dijetalnim vlaknima a ujedno i esencijalni izvor nekoliko potrebnih minerala. Jedna šalica kuhane heljde daje 117 mg fosfora, 0,25 mg bakra, 85 mg magnezija i 0,68 mg mangana.
Hranjive prednosti heljde
Ishrana heljdom je neizmjerno dobra. Bilo da se radi o kuhanim zrnima, brašnu ili integralnom brašnu, heljda je uvijek izvrstan izvor dobrih ugljikohidrata. Ljudski živčani sustav ili stanice oslanjaju se na ove izvore energije. Dostupnost velike količine dijetalnih vlakana pomaže zdravlju probavnog sustava. Pomaže u upravljanju težinom te u smanjenju šećera i kolesterola u krvi. Ključnih 13 vitamina i minerala nalazi se u heljdi i zato se smatra jednom od namirnica bogatih hranjivim sastojcima. Zbog toga morate osigurati prisutnost prehrane heljde u svojim redovnim obrocima za zdrav život.
Prehrana heljde vrlo je korisna za održavanje zdravlja i kondicije.