Jeste li već čuli za sirovu dijetu? Dijeta sirovom hranom dobiva sve više popularnosti i diže prašinu sve više jer to nije samo dijeta namijenjena mršavljenju nego plan prehrane namijenjen dugom i zdravom životu. U današnje vrijeme jedemo toliko mnogo različitih prerađevina da više uopće ne razmišljamo o tome što sve unosimo u svoje tijelo. Čak i nije potrebno reći da smo se jako udaljili od prehrane koju su jeli naći daleki preci.
Sirova dijeta općenito znači da konzumirate hranu u njezinom izvornom ne prerađenom obliku. Postoji dosta racionalnih razloga zašto je to dobro za naše zdravlje. Prerađivanje i kuhanje može uništiti ili ukloniti veliki broj hranjivih i korisnih tvari iz hrane koju jedemo. Postoje neke stare mudrosti koje i danas imaju smisla. Jedna takva je “Ako kuhaš tjesteninu al dente, onda ima više kalorija” što je istina, ali isto tako tjestenina koja je al dente ima više vlakana i nutritivnih vrijednosti nego ona koju ste raskuhali i gdje je ostao samo škrob. Ili sjećate se kad su vas učili da se krumpir ne smije guliti predebelo jer su najbolje tvari odmah ispod kore koju gulite?
Ponovimo još jednom, dijeta sirovom hranom bazira se na jedenju ne prerađene, ne kuhane, ne pečene, organske hrane poput voća, povrća, grahorica, suhog voća, morskih algi i slično. Odnosno najmanje 75% namirnica nije kuhano. Kuhanje uništava veliki dio prirodnog okusa iz povrća i voća. Jedenje sirove hrane približava nas onome što su jeli naši daleki preci, a čiji metabolizam i enzime još uvijek imamo. Oni su kuhali vrlo malo i to samo namirnice koje se vrlo teško probavljaju sirove, kao npr meso, a sigurno nisu kuhali i pekli velik broj povrća i voća. Također nisu pili vodu iz plastičnih boca ili sa okusom, već samo čistu izvorsku vodu.
Mnogi nutricionisti se slažu da bi barem veći dio prehrane trebao biti takav, sirov jer je prirodno da svojim probavnim sustavnom probavljamo sirove voće i povrtne namirnice. Sirove namirnice je uglavnom teže probaviti, što znači da probavni sustav mora jače raditi, što je dobro. Sirova hrana je bogatija prehrambenim vlaknima koja su često uništena prerađivanjem i kuhanjem, a ona su inače neprobavljiva i dobro utječu na rad probave.