Akne i prištići koje se pojavljuju kod djevojaka u pubertetu, a i kod momaka, mogu biti povezane sa ubrzanim rastom težine, ako je sudeći prema brojnim klinićkim studijama koje se provedene u posljednjih nekoliko godina.
Jedna takva studija je provedena u klinici u Dallasu gdje se istražuje povezanost mnogih faktora u zdravlju sa pretilošću. Zdravlje kože i njezin izgled jako utječe na psihološko stanje tinejdžerki, točnije lijepa i glatka koža podiže samopouzdanje i samopoštovanje što često utječe i na ostale zdravstvene faktore pa i dobivanje na težini. Ako koža nije lijepa i prepuna je akni onda dolazi do emocionalnog stresa koji često tjera djevojke da jedu jer zadovoljstvo koje osjećaju kada su site može nakratko ublažiti neugodne osjećaje koje imaju kada svoje lice pogledaju u zrcalu.
Prema članku koji je nedavno izašao u New York Timesu, srednji teški slučajevi akni su problem koji zahvaća svakog petog tinejdžera, i broj raste među djevojkama. Najnovija studije o tome je izašla u Dermatološkim arhivima (The Archives of Dermatology). Studija je provedena na 3600 tinejdžera i potvrđeno je da loša prehrana, koja je bazirana na brzoj hrani (hamburgeri, pizza, slatka pića, gazirana pića…) jako utječe na povećanje težine i također pogoršava stanje sa prištićima. Također je ustanovljeno da djevojke koje imaju previše kilograma imaju veće šanse za razviti teži oblik akni od djevojaka koje nisu pretile, čak i kada jedu istu hranu. To ne znači da vitke i mršave adolescentice neće imati prištiće, ali će šansa za teže oblike akni biti manja.
Zaključak je da debljina utječe na količinu androgena u tijelu što kao rezultat ima pogoršanje po pitanju prištića. Kada se postavilo pitanje zašto je kod djevojaka težina više povezana sa prištićima nego kod momaka, jer kod muških tinejdžera nije statistički povezana debljina sa prištićima, odnosno vitki momci su imali podjednake probleme sa prištićima kao i pretili momci, odgovor je da je kod djevojaka pitanje izgleda mnogo bitnije. Pretile djevojke češće doživljavaju stres zbog svog izgleda, a hormoni stresa dokazano djeluju na prištiće.
Slično istraživanje je provedeno i u Europi (objavljeno u Europskom mjesečniku za Dermatologiju – The European Journal of Dermatology), samo na nešto mlađim tinejdžerima i došli su do gotovo istih zaključaka.