eMršavljenje

Najbolja dijeta za brzo mršavljenje

Najbolja dijeta za brzo mrsavljenje

Kada se traži najbolje dijeta za mršavljenje onda obično želite konkretne dijetu koja daje brze i konkretne rezultate. To je sasvim razumljivo kada uzmete u obzir koliko toga ima po internetu. Pa pogledajmo što kaže struka o tome koja je najbolja dijeta za brzo mršavljenje.
Prema mnogim stručnjacima, nutricionistima i liječnicima, najbolja dijeta na svijeta je DASH dijeta.

DASH kratica je od izraza dijetalni pristup za zaustavljanje hipertenzije (Dietary Approach to Stop Hypertension). DASH dijeta klinički je dokazala da snižava krvni tlak u roku od 2 tjedna kod pojedinaca koji slijede ovu dijetu. Primarno je stvorena za osobe koje pate od visokog krvnog tlaka, no kako je visoki tlak česta nuspojava kod pretilosti, ova dijeta se koristi i za pretile osobe. Pomaže u sprečavanju srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa i nekih oblika raka.

Tko bi trebao slijediti DASH plan prehrane?

U stvari, DASH plan prehrane može biti dio bilo kojeg uobičajenog plana zdrave prehrane. I ne samo da će pomoći u snižavanju krvnog tlaka nego će ponuditi i dodatne blagodati zdravlja srca, uključujući smanjenje LDL kolesterola i upale.

U stvari sama dijeta je promjena životnog stila. Im počnete slijediti ovu dijetu mijenjaju se vaše navike jedenja a time i važe zdravlje i kilogrami.

Kako funkcionira DASH plan prehrane?

Dijeta se sastoji od hrane s malo natrija i sastoji se od raznih namirnica koje su bogate hranjivim sastojcima poput kalija, kalcija i magnezija za koje se zna da pomažu u snižavanju krvnog tlaka. Dijeta je bogata vlaknima koja opet pomažu u snižavanju krvnog tlaka i uklanjanju suvišnih kilograma što će zauzvrat pomoći u snižavanju krvnog tlaka.

Ali vratimo se na najvažniju rečenicu: „Dijeta se sastoji od hrane s malo natrija“ – ovo znači da iz svoje prehrane u stvari izbacujete SVE što ima dodane soli i natrijev glutaminat. To je jako mnogo namirnica koje ste možda obožavali. U stvari kada ljudi krenu na ovakvu dijetu uvije se pitaju „Pa što uopće mogu jesti?“ jer gotovo svaka stvar koju se sjete ima dodane soli i više je ne smijete jesti.

Spomenimo neke od tih namirnica koje se ne smiju jesti: sve suhomesnato, sve paštete i drugi slani namazi (uključujući i sirne namaze, maslac i margarin), pizza, gotovo sva jela sa tjesteninom, svi uobičajeni umaci, sarma, punjena paprika, majoneza, burek s mesom ili sirom, hot dog, hamburger, razna variva…. U stvari koje god normalno jelo se možete sjetiti, zaboravite ga.

Pa što onda mogu jesti?

Žitarice poput cjelovite pšenice, smeđa riža, ječam, zob, kvinoja prepune su hranjivih sastojaka poput bjelančevina, vitamina B skupine i minerala u tragovima, vlakana i antioksidanata koji dokazano smanjuju rizik od nekoliko bolesti. Međutim, prerađene bijele žitarice nemaju većinu hranjivih sastojaka i treba ih izbjegavati.

Uključite u prehranu mlijeko bez masti ili nemasne masti, jogurt, grčki jogurt, paneer umjesto opcija punih masnoća. Ako ne možete bez maslaca ili margarina onda prijeđite na verzije maslaca i margarina za kuhanje jer oni imaju manje soli i najčešće nemaju dodanih aroma.

Orašasti plodovi poput badema, oraha, pistacija itd., Grah, grašak i sjemenke poput sjemenki suncokreta, sjemenke tikve itd. dio su zdrave prehrane DASH dijetom. Bogati su proteinima i dijetalnim vlaknima, omega 3 masnim kiselinama, vitaminima i mineralima poput cinka i magnezija itd.

Iako orašasti plodovi sadrže zdrave masti, bilo bi pametno jesti ih u ograničenim količinama, jer su visoko kalorični. Također, izbjegavajte slane ili medene pečene orahe zbog njihovog visokog udjela natrija i šećera.

Meso, jaja, perad i riba umjereno, a ne meso s visokim udjelom zasićenih masti. Prerađeno meso poput slanine, šunke, kobasice, salame itd. Sadrži značajnu količinu natrija, pa ograničava unos. Dopušten je povremeni unos crvenog mesa. Sve to treba biti pripremljeno bez dodavanja soli i mješavina začina koje imaju soli u sebi.

Voće i povrće prirodno su bogati kalijem koji igra važnu ulogu u snižavanju krvnog tlaka. Ako ste od onih koji ne voli voće i povrće, promjenu napravite postepeno. U dan dodajte malo voća ili povrća uz dodatak onome što trenutno jedete. Preferirajte prave voćne sokove a ne one pune šećera. Nezaslađeno sušeno voće poput grožđica, brusnica, suhih smokava itd. dobar je izbor za putovanja. Obavezno dodajte povrća pri svakom obroku.

U prehrani treba biti malo zasićenih masti i ukupnih masti. Dijeta bogate zasićenim mastima povećava rizik od bolesti srca i hipertenzije. S druge strane masti su važne za apsorpciju vitamina topljivih u mastima i pomažu u izgradnji imunološkog sustava tijela. Korištenje ulja poput maslinovog ulja, ulja rižinih mekinja, senfa trebalo bi koristiti u svakom obroku, a trans masti koje se obično nalaze u prerađenoj i prženoj hrani treba izbjegavati.

Ovako gledano ispada da ne smijete jesti gotovo ništa od onoga što se do sada jeli. To vam samo pokazuje koliko pogrešno mi svi u stvari jedemo. Ako želite smršaviti onda u vašoj prehrani više ne smije biti namirnica koje se vas dovele do stanja u kojem ste sada.

Učiniti ovakvu promjenu životnog stila nije mala stvar. Dugoročna je to obveza koju čovjek mora ispuniti za dobro zdravlje. Unošenje manjih promjena donijet će brže rezultate nego dramatične promjene odjednom i izgubiti posvećenost na putu. Prije nego što pristupite DASH dijeti, posavjetujte se s nutricionistom ili liječnikom koji vam može pomoći u određivanju pojedinog programa za sebe.

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version