eMršavljenje

Mršavljenje s limunom, medom i cimetom

Otkriveno je da med, cimet i limun imaju korisnih sposobnosti i benefita, od kojih neki uključuju pomoć pri mršavljenju. Saznajte više o načinima na koje mogu promovirati mršavljenje, kao i o alternativnim načinima izgubiti kilograme.

Limun i med

U malom istraživanju iz svibnja 2016. s veličinom uzorka od 50, objavljenom u časopisu Ayurveda and Integrative Medicine, ispitanici su primali 300 mililitara limunovog soka od meda, četiri puta dnevno tijekom četiri uzastopna dana.

Istraživači su otkrili da post uz pijenje soka od limuna i meda (LHJF) može biti korisno za smanjenje tjelesne težine kod zdravih pojedinaca, premda studija ukazuje na nedostatak dokaza o kratkoročnim učincima LHJF-a. U svakom slučaju, ne preporučuje se post kao mogućnost mršavljenja bez obzira na situaciju. Hoće li sok od limunovog meda uparen sa zdravom prehranom pomoći u gubitku kilograma, još nije sa sigurnošću utvrđeno.

Unatoč činjenici da postoji vrlo malo dokaza da limun dovodi do gubitka kilograma, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti sugerira nekoliko alternativa visoko kaloričnim pićima koja unose limun. Na primjer, umjesto da pijete zaslađeni ledeni čaj (pola litre), koji sadrži 180 kalorija, možete piti pjenušavu vodu s prirodnom aromom limuna koja sadrži nula kalorija.

Cimet i med

Od početka upotrebe oko 2800. godine prije Krista, cimet se pokazao kao koristan na različite načine. Rad u časopisu Pharmacognosy Research iz lipnja 2015. istražuje mnoge svrhe i prednosti cimeta. Otkriveno je da začin pojačava intelektualne sposobnosti, bori se protiv mikroba, smanjuje upalu i pomaže srcu.
Cimet se može konzumirati na više načina: posipati po voću, pomiješati sa smoothiejem ili infuzirati u vodu. Hoće li se cimet otopiti u kipućoj vodi?

Vjerojatno je da ćete morati koristiti cjedilo da biste cimet uklonili iz vode. Nadalje, otkriveno je da cimet ima učinak snižavanja lipida, što može potencijalno zaštititi od kardiovaskularnih bolesti.

Mala studija iz listopada 2014. u časopisu “American College of Nutrition” otkrila je da med može aktivirati hormone koji suzbijaju vaš apetit što se ne događa kad jedete nešto drugo slatko. U dvostruko slijepom ispitivanju hormoni apetita procijenjeni su na 14 žena koje su dobivale med ili doručak koji sadrži saharozu.

Promjene reakcija hormona izazvanih obrokom mogu biti odgovorne za komponente meda koje funkcioniraju kao “zaštita od debljine”. Potrebno je daljnje istraživanje kako bi se otkrilo vrijede li ovi nalazi za sve pretile pojedince, muškarce i one koji med konzumiraju uobičajeno.

Izvori:
Journal of Ayurveda and Integrative Medicine: “Does Short-Term Lemon Honey Juice Fasting Have Effect on Lipid Profile and Body Composition in Healthy Individuals?
Centers for Disease Control and Prevention: “RethinkYourDrink”
Pharmacognosy Research: “Cinnamon: Mystic Powers of a Minute Ingredient”
Journal of the American College of Nutrition: “Effect of Honey Versus Sucrose on Appetite, Appetite-Regulating Hormones, and Postmeal Thermogenesis”
NIH: National Heart, Lungand Blood Institute: “Guide to Behavior Change”
Better Health Channel: “WeightLoss: A Healthy Approach”

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version