Mršavljenje uz med i cimet se postiže pijenje poznatog napitka u kojem se med i cime otope u toploj vodi. Cimet i med za mršavljenje bi mogla biti idelana kombinacija pojmova. Oboje su ukusni, a zajedno još i više. Mnoge tvrdnje su napravljene da ima mnogo benefita za zdravlje primjenom meda i cimeta u planu prehrane za gubitak kilograma.
No za potpuno razumijevanje pogledajmo zdravstvene prednosti meda:
Med je potpuno prirodan proizvod kojeg kreiraju pčele i u mogućnosti je osigurati rapidno podizanje razine energije kao što to u tijelu čine i jednostavni šećeri. Ali, za razliku od običnih šećera, med posjeduje antibakterijske sposobnosti a uz to ima i antioksidativno djelovanje sa antiseptičnim odlikama.
Osnovni sastav je fruktoza i glukoza što na prvu izgleda kao običan bijeli šećer, ali pčele dodaju posebne enzime (poput diastaze, invertaze, gllukoza-oksidaze, katalaze, proteaze i nekih drugih) što znači da naša tijela absorbiraju ova dva jednostavna šećera drugačije od uobičajenih izvora šećera.. Med se procesira u organizmu na potpuno isti način kao šećer, ispuštanjem inzulina u krvotok koji pak kontrolira nivo glukoze u krvi. Ali zbog zbog brojnih enzima med je moguće upotrijebiti u ljekovite svrhe kao pomaganje kod uobičajenih zimskih bolesti poput upale grla, a može ga se staviti na manje opekline i posjekotine kao blagi baktericid a siguran je za osjetljivu kožu.
Kako cimet i med mogu pomoći u mršavljenju?
Jedna žlica meda sadrži 64 kalorije, dok jedna žlica šećera sadrži 46 kalorija, pa ispada da med ne valja baš. Međutim, meda treba mnogo ako se koristi kao zaslađivač nego da stavljate običan šećer, dakle tako unosite i manje kalorija. Med također ima niži glikemički indeks , što znači da se šećeri iz meda sporije apsorbiraju u krvotok i može pomoći za održavanje zdravijeg probavnog sustava.
Med, za razliku od običnih šećera, sadrži brojne hranjive sastojke i minerale koji porijeklom dolaze iz nektara cvijeća kojeg sakupljaju pčele i ima nazamjenjiv okus. Med je daleko superiorniji u odnosu na šećer kada ga dodajete obrocima i napitcima. Kada se previše najedete i osjećate se naduto, mala količina meda s toplom vodom će pomoći probavi jer prisutni enzimi mogu pomoći u razgradnji nekih teških sastojaka u prehrani. Dakako svrstava ga se u složene ugljikohidrata, a ne kao jednostavni i prazni ugljikohidrat poput šećera koji daje samo kalorije i ništa drugo.
Pored meda sada je dobro upoznati se i sa zdravstvenim prednostima cimeta.
Cimet je stoljećima u uporabi za prevenciju i liječenje brojnih poremećaja – u starom Egiptu je korišten za balzamiranje prije 4 ili 5 tisuća godina. Cimet ima mogućnost spriječiti razvoj bakterija u urinarnom traktu i probavnom traktu, smatra se i da može smanjiti razine kolesterola te pomaže protiv inzulinske rezistencije.
Cimet sadrži mangan, željezo i kalcij, a također sadrži antioksidanse te tvari koje dokazano mogu pomoći kod sprječavanja raka crijeva, cinamaldehid.
Česta tvrdnja je da su med i cimet u toploj vodi jako dobri za smanjenje kilograma jer pomažu očistiti parazite, gljivice i bakterije u probavnom traktu što može dovesti do porasta energije u vašem organizmu zbog poboljšane probave, a time imate manje potrebe za jelom i trošite više kalorija. Redovita konzumacija cimeta pomiješanim s namirnicama s niskim udjelom masti, recimo posipanim po omiljenim žitaricama ili kaši, ili doan u šejk od jabuka može vam pomoći smršaviti i kod regulacije razine inzulina.
Napitak se priprema tako da pola žličice cimeta stavite u 2 dl vode i zavrijete do kratkog vrenja. Pričekajte da se ohladi do pitke temperature. Ne smije biti vruće jer se med ne smije stavljati u vruću vodu jer gubi sva dobra svojstva. Kada postane mlaka u vodu dodajte žličicu meda i miješajte dok se med ne otopi. Ovu mješavinu pijete 15 minuta prije doručka i 15 minuta prije večere. Mješavina cimeta i meda može dosta smanjiti apetit jer tijelo registrira da je vće dobilo dosta energije.
Konzumiranjem mješavine meda i cimeta možete ukloniti pokoji centimetar sa vaših bokova.
Component of cinnamon prevents colorectal cancer in mice
CINNAMON: A PHARMACOLOGICAL REVIEW