Montinjakovu dijetu, odnosno program za mršavljenje, koja je vrlo popularna širom Europe, a kasnije i u Americi je formulirao i napisao Michel Montignac. Ova dijeta nije samo dijeta nego način života i prehrane. Prema programu koji je smislio Michel Montinjak možete jesti skoro sve a opet mršaviti. Recepti Montinjakove dijete sadrže gotovo sve poznate namirnice, a za mnoge od njih drugi programi za mršavljenje tvrde da čak i debljaju.
Cjelokupni program ove Montinjakove dijete se zasniva na dugogodišnjem istraživanju glikemičkog indeksa koje je proveo Michel Montignac. Istraživanje je počeo kad je primijetio da nas neke namirnice čine sitima, a druge ne iako imaju istu količinu kalorija. Neke namirnice nas čak učine vrlo sitima i punima energije za kratko vrijeme, a vrlo brzo smo gladni iako smo unijeli poveću količinu kalorija u naše tijelo. Baš taj efekt ga je natjerao da istraži zašto se to događa. Naime ako nas neka hrana na kratko učini punima energija a brzo nakon toga smo gladni, ići ćemo jesti a da još uvijek nismo potrošili kalorije od tog obroka i tada ih taložimo u obliku masti.
1. Ugljikohidrati koji uključuju razne šećere i ugljikohidrate prisutne u tijestu, kruhu, pecivima, kolačima, slatkišima…
2. Lipidi koji ukljušuju masti i meso
3. Mješavinu ugljikohidrata i lipida koji uključuju orašaste plodove, bijelo meso
4. Vlakna koja ukljušuju cjelozrne žitarice i povrće
Prema ovoj dijeti postoje neki loši ugljikohidrati koji imaju visok glikemički indeks (naglo nas zasite pa samo brzo gladni) koji se nikada ne smiju miješati s lipidima. A nažalost analizom čestih recepata koji se koriste, baš ta kombinacija je jako česta – krafne, piva, …
U cjelini ova dijeta je ciljana za ljude koji žele živjeti zdrav život u kojem će dobivati sve što njihovo tijelo treba a usput i mršaviti. Dijeta se također pokazala vrlo dobrom za kontrolu dijabetesa i srčanih tegoba.
Osnovna pravila Montinjakove dijete:
-> Dobri ugljikohidrati (koji imaju niski GI – glikemički indeks) se moraju jesti samostalno i ako je moguće trebalo bi izbjegavati namirnice sa lošim šećerima – bijeli rafinirani šećer, bijela tjestenina, glukoza, krumpir…
-> Masti i šećer ne bi se smjeli konzumirati zajedno, u istom obroku. Ako jedete masnoće trebalo bi pričekati barem 4 sata prije nego smijete jesti nešto što ima ugljikohidrate
-> Alkohol se smije unositi i minimalnim količinama – jedna čaša vina ili pive je dopuštena dnevno
-> Između obroka treba piti dosta vode
-> Treba jesti mnogo vlakana
-> Trebalo bi smanjti unos kofeina u bilo kojem obliku. Ako morate popiti kavu ujutro, učinite to, ali nemojto je piti još 4 puta dnevno. AKo ste već popili kavu, nikako nemojte piti neka druga pića koja sadrže kofein
-> Jedite i jednakim intervalima svaki dan. Mnogo prigrizaka između obroka (čips, čokoladica, sladoled) treba u potpunosti izbaciti isto kao i kasnovečernje jedenje.
-> Voće se ne mi smjelo miješati s ostalom hranom, osim jagode. Voće treba jesti samostalno kao poseban obrok i između obroka.
-> Treba unositi zdrave nezasićene masti, kao maslinovo ulje
-> Budite aktivni i krećite se.
Princip Montignacove dijete
-> Osnovni princip ove dijete je formulacija dva plana ishrane. Prvi se koncentrira na to kako izgubiti kilograme, a drugi kako zadržati stanje koje ste postigli. Kroz prvu fazu se detoksificira gušteraća što potiče na bolju toleranciju prema glukozi i preventira prekomjernu proizvodnju inzulina. Ova faza traje minimalno dva mjeseca. Druga faza je trajna i bavi se isključivo održavanjem težine koju ste postigli na početku.
-> Dijeta se zasniva isključivo na konzumaciji namirnica sa niskim glikečkim indeksom
-> Ne preporuča se prehrana sa malo kalorija
-> Ova dijeta totalno odbacuje loše prehrambene navike koje uzrokuju probleme sa metabolizmom.
-> Preporuča se dobra ishrana sa mnogo vlaknaste hrane
-> Dijeta je generalno bazirana na francuskoj kuhinji i dopušta namirnice kao čokolada, sir i vino koji su obično zabranjeni u drugim dijetama.
Koje su pogodnosti Montinjakove dijete?
-> Konzumacija hrane s niskim glikemičkim indeksom ima mnogo zdravstvenih benefita posebno za ljude s dijabetesom i nekim drugim bolestima.
-> Smanjuje se rizik nastanka dijabetesa i srčanih tegoba, i drugih bolesti vezanih za pretilost
-> Dozvoljava osobama da i dalje jedu namirnice koje vole, i ne moraju u potpunost izbaciti niti jednu hranu.
-> Recepti u Montinjakovoj dijeti nikad nisu dosadni jer ima dovoljno namirnica koje možete beskrajno kombinirati
-> Ova dijeta uključuje mnogo vlakana što potiče na gubitak kilograma.
Ukoliko želiti kupiti knjigu “Montignacova dijeta”; u Hrvatskoj cijena se kreće od 154kn do 209kn ovisno o tisku i verziji i a to je potrebno otići do neke malo veće knjižare i potražiti ju.
Sa službene stranice Michela Montignaca možete naručiti knjigu putem Interneta, a cijena joj je oko 75$.
Znanstvena zajednica se još uvijek spori oko ove dijete. Neki znanstvenici smatraju da se svaki višak kalorija koji je unesen u tijelo pretvara u masnoće bez obzira na to odakle su kalorije, pa se ne slažu s Montignacom koji tvrdi da dijete sa smanjenim unosom kalorija nisu dobre. Drugi pak znanstvenici kažu da Glikemički indeks treba gledati i kod pripreme hrane jer jedna namirnica sama ima jedan GI, ali kad je pržena na ulju zajedno s drugom namirnicom tada ima drugačiji GI. No ima i znanstvenika koji se slažu s ovom dijetom i čak je preporučuju.
Jedem, dakle mršavim
Montignacov bestseler “Jedem, dakle mršavim” prodan je do danas u više od 10 milijuna primjeraka diljem svijeta, dok su ostale prodane u još deset. Osim što je prodano preko 20 milijuna njegovih knjiga, ovu dijetu su prihvatili i neki celebritiji i doveli svoje tijelo u dobru formu, npr Gerard Depardieu i kraljica Beatrix od Nizozemske. Montignac je i sam imao problem s prekomjernom težinom, svoju je metodu prvo isprobao na sebi i u tri mjeseca izgubio 13 kilograma, a nakon uspjeha s knjigama objavio je i niz knjiga recepata koji su u skladu s njegovom metodom.