eMršavljenje

Kako smršaviti bez dijete i gladovanja?


Ljeto se bliži i želite smršaviti, ali nemate baš volje krenuti na nekakvu dijetu koja od vas zahtjeva odricanje bilo koje vrste. Ako spadate u one koji se ne žele podvrgnu nekoj rigoroznoj dijeti ili napornom vježbanju ipak ima nade i za vas jer postoji način mršavljenja koji od vas to ne zahtjeva. Samo treba slijediti nekoliko koraka kako biste promijenili način na koji tijelo procesira hranu koju jedete.

1. Š½vačite više, jedite manje. – Postoji stara izreka da svaki zalogaj treba žvakati točmo 22 puta. Ta izreka je tu odavno i služila je tome da nauči djecu da dobro sažvaču svoju hranu, no ona je korisna i za mršavljenje. Naime kada dobro žvačete hranu mnogo sporije jedete i mnogo prije ćete postati siti. Prečesto jedete na brzaka ili kako se kaže “s nogu”. Ukoliko žvačete više, onda jedete sporije i tijelo vam može dati signal da ste siti čak i rije nego sve pojedete. Teke tada shvatite da je vašem tijelu potrebno puno manje hrane nego ste mislili. S vremenom više nećete unositi previše kalorija i počnete mršaviti.

2. Ne preskačite doručak – Ma kako vam ujutro išlo na živce jesti, jedite! Mnogi kažu da ujutro ne mogu jesti, i to je pogrešno. Naime to je samo navika koju smo stekli kroz godine lošeg životnog stila, ali u stvari bi uvijek trebalo jesti ujutro. Ukoliko ujutro ne jedete, vaš probavni sustav se neće probuditi sve dok nešto ne pojedete. S probavnim sustavom je povezano dosta drugih organa u tijelu koji isto tako usporeno rade i ne troše dovoljno kalorija. Ne zaboravimo da to može dovesti i do drugih poteškoća sa zdravljem. Ukoliko ujutro nepto pojedete, barem voće, probavni sustav se mora probuditi kako bi to probavio i s time se pokreću brojni metabolički procesi koji svi po redu trope kalorije.

3. Koncentrirajte se na ono što jedete – Nemojte jesti pred televizorom nego jedite i mislite na hranu. Zar se ne sjećate kada vam je majko govorila da ne pričate za stolom, ne igrate se sa hranom i ne gledate televizor? Dobar je razlog za to, sličan kao i za žvakanje. Kada se koncentrirate na hranu koju jedete mnogo ranije osjetite sitost nego kada ste zaokupljeni nekim filmom.

4. Ne prekuhavajte svoju hranu – Kada kuhate ostavite tjesteninu al-dente i ostavite povrće malo tvrđe. Prekuhavanjem se mogu uništiti neki nutritivne vrijednosti hrane pa imate potrebu pojesti više, a s time pojedete i više onog lošeg. Jedite više sirove hrane, voća i povrća.

5. Voće jedite prije obroka – Voće se obično smatra desertom i mnogi imaju tendenciju pojesti ga iza nekog obroka i to je pogrešno. Tada voće gotovo da ne iskorištavate i sve što je vrijedno uopće ne dobijete jer obrok prije uzrokuje rad enzima koji možda uopće nisu dobri za probavljanje voća i osim toga ako ste se dobro najeli, voće je višak koji se pretvara u salo. Voće zato jedite samostalno i prije obroka, barem pola sata prije.

6. Jedite više manjih i zdravijih obroka. – Obično se kaže jedite više manjih obroka, ali mi ćemo dodati i zdravijih jer više manjih obroka koji se sastoje od peciva nije ništa bolje od 3 veća obroka od peciva. Jedite dakle manje obroke i jedite više vlakana, voća, povrća, mesa.

7. Izbjegavajte jesti navečer – ovo vrijedi samo ako jedete ujutro kako treba. Ako i dalje ne doručkujete onda ipak morate jesti navečer. Naime nije dobro da je tijelo predugo bez hrane jer počinju neki procesi u tijelu koji nisu zdravi. No ako ste se ipak navikli jesti odmah po buđenju, onda neka vam posljednji večernji obrok ne bude iza 20 sati.

8. Pazite kada pijete vodu – svi znaju da se mora piti dosta vode, ali malo tko zna kako piti te čaše vode. Po navici također znamo da se voda pije odmah nakon obroka i prija vam, zar ne? No voda nakon obroka razrijedi kiselinu i uspori probavu. Bolje je popiti čašu vode oko 15 minuta prije obroka, s time voda ode prije hrane i ne utječe na jačinu kiseline kojom probavljate u želucu. Ako baš morate popiti vode nakon jela, popijte pola količine koju ste uobičajeno pili.

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version