Kandidijaza je danas rastući problem u zapadnom svijetu i kod nas najprije zbog sve veće upotrebe visoko prerađenih namirnica, kao i namirnica kojim je dodan šećer u nekom obliku. Bolest je uzrokovana najčešće od strane gljivice Candida albicans, koja je uvijek normalno prisutna u probavnom sustavu, a u malom broju slučajeva uzrok infekcije može biti Candida glabrata. Ukoliko vam je ustanovljena kandida i pokazuju se prateći simptome kao npr osjećaj slabosti, nadutost ili oslabljena koncentracija, pokušajte si pomoći pravilnom ishranom.
Kandida je parazitsko-simbiotska gljivica koja je nastanjena u donjem djelu crijeva i pod kontrolom je tjelesnog obrambenog mehanizma, jer je to “prijateljska” bakterija koja na određeni način potiče, ali i usporava rad crijeva. Ako se određeni broj faktora pojavi istovremeno sa oslabljenošću imunološkog sustava sistema, kandida se može proširiti i u druge dijelove unutrašnjosti, tako da se ova inače benigna vrsta gljivice počinje širiti i napadati druge organe i sluznice.
Za brobu potiv kandide je bitno znati odmah što izbaciti iz prehrane, a to su namirnice iz kojih se kandida hrani. Kako ta gljivica primarno jede šećer potrebno je drastično smanjiti ili čak kompletno izbaciti sve namirnice koje vaše tijelu daju šećere i ugljikohidrate ili zakiseljuju tijelu a to su
- kruh i peciva, torte, kolači, biskviti, tjestenine
- slatka voća poput grožđa, manga, banane i lubenice
- riža, kukuruz, krumpir i ostala škrobom bogata povrća
- sirevi koji sadrže gljivice
- gljive svih vrsta
- ocat, ukiseljene proizvode
- senf, dresinge, majonezu, kečap
- alkohol
Ono što treba jesti su namirnice koje pojačavaju rad imunološkog sustava
- Namirnice bogate esencijalnim masnoća – riblja ulja, morske ribe: losos, skuša, tunjevina u ulju, sardine u ulju
- Namirnice bogate dobrim bakterijama poput jogurta, acidofila… ali sa smanjenjim masnoćama i bez dodanih sladila
- Mogu se konzumirati peciva i tjestenine od integralnog brašna, ali provjerite deklaraciju da nisu dodavana kakva sladila
- Svježe povrće koje nije bogato škrobom mora prevladavati u prehrani kao primjerice: brokula, blitva, patlidžan, tikvice, perin, prokelj, celer, mahunarke, kupus, bamija, svježi krastavci, mrkva (isključivo kuhana), špinat, rukola, klej, rotkvice, karfiol, šparoga, raštika, zelene salate, radič, mahune i dr…
- Orašati plodovi: orasi, lješnjaci bademi, sjemenke bundeve, suncokreta, …