Hrana za otapanje sala bi bile namirnice za koje se sigurno zna da svojim sastavnom utječu na brzinu našeg metabolizma i na proces oksidacije masnoća. Osim toga te namirnice se gotovo uvijek nisko kalorične. Jedna zanimljiva stvar kod hrane za otapanje sala je da takav tip namirnica možete jesti u gotovo neograničenim količinama, a opt jako puno ljudi dosta tih namirnica izbjegava u širokom luku.
Ovdje imate popis hrane za koju se pouzdano zna da utječe na ubrzano trošenje masnoća dakle tope salo sa vas. Sve što je u stvari potrebno je da svoj jelovnik počnete bazirati na tim namirnicama
jabuke, marelice, artičoke, šparoga, repa, kupina, borovnice, brokula, prokulica, kupus, dinja, mrkve, cvjetača, celer, trešnje, vlasac, bakalar, kukuruz, rakovi, brusnice, krastavci, patlidžan, češnjak, grejp, grožđe, zeleni grah, medljika, kelj, poriluk, limun, zelena salata, jastog, mango, gljive, nektarine, okra, luk, naranče, papaja, peršin, breskve, kruške, grašak, paprike, ananas, suhe šljive, tikvice, zelena tikva, žuta bundeva, rotkvice, maline, crveni kupus, kiseli kupus, zeleni luk, poriluk, špinat, jagode, mahune, mandarine, rajčice, repa, lubenica, radič, mango, mangosten, asai bobice, goji bobice.
Ukoliko pogledate taj popis malo bolje primijetiti ćete da je uglavnom popunjen voćem i povrćem te vrlo malo mesa (koje je uglavnom morskog porijekla, ali može i piletina, puretina). Zašto je popis ovakav? Svaka, ali baš svaka od ovih namirnica u sebi ima neki sastojak za koji je dokazano da ubrzava probavu ili ubrzava metabolizam ili potiče oksidaciju masnoća, ili spriječava apsorpciju zasićenih masnih kiselina i slično.
Također je bitno napomenuti da ovdje ima dovoljno namirnica da možete raditi doručke, ručkove i večere tjednima bez da ponovite iste namirnice. No pretpostavljamo da sada pokušavate smisliti kakav bi se ručak mogao složiti kada nema kruha, tjestenine, krumpira, riže i slično.
Ukoliko želite skinuti salo, a to sigurno želite ako ste došli do ovog teksta, onda morate dovesti ugljikohidrate (kruh tjesto) i masnoće (mast, margarin, maslac, ulje, salo iz mesa) na apsolutni minimum. To neće biti lako. Osoba koja je navikla na osjećaj sitosti od tjestenine i mesa teško će se osjećati sita od voća i povrća koje ima malo ugljikohidrata. Ali je moguće i salo će ubrzo krenuti dolje.
Ako ne znate kako od ovih namirnica složiti obroke evo nekoliko ideja.
1. doručak: voćna salata – narežite 3-4 različita vrste voća na kockice i pomiješajte sa malo (recimo koliko vam stane u šaku) orašastih plodova ili muesla i evo dobrog i zdravog doručka (bez šlaga ili šećera, ili slatkih preljeva)
2. ručak: tikvice izdubite i napunite ih mješavinom luka, kuhane cvjetače, češnjaka i kukuruza (možete sve zajedno pomješati tako da stavite u mašinu za faširanje mesa), zasolite i dodajte začina i dobro zapecite i poslužite sa malo smeđe riže
Ima mnogo recepata koji se mogu kombinirati iz ovog popisa namirnica samo vam možda ne padaju na pamet jer nikada niste pripremali hranu koja nije bazirana na tjestenini, krumpiru i mesu. Ne morate gladovati, iako ćete se možda par dana tako osjećati čak i kada pojedete 3 tanjura variva. Naime treba vremena da tijelo naviknete na ovakav tip prehrane ali vrlo brzo ćete primijetiti da kilogrami idu dolje.
Ukoliko trebate ideje za recepte, pronađite neku dobru vegetarijansku kuharicu (to ne znači da trebate biti vegetarijanac) jer tamo ima dobrih recepata koji se ne baziraju na mesu pa ćete dobiti ideje kako sve to pripremiti. Uvijek dakako možete dodati vlaknasto meso u prehrani poput piletine, puretine, ribe i teletine, ali meso uvijek mora biti pripremljeno kuhano ili suho pečeno (i očišćeno od onog bijelog). Ako meso radite sa umakom, u tom umaku ne smije biti ulja ili masti ili maslaca ili vrhnja za kuhanje, ali mjesto toga možete koristiti povrće koje ste skuhali i samljeli u blenderu.
Salata možete jesti velike količine, no ponekad i nakon velike zdjele se osjećamo gladno jer je povrće vrlo lako probaviti i zato možete dodati sira.