Žitarice su okosnica u vegetarijanskoj i veganskoj prehrani. Neke od češćih žitarica su smeđa riža, pšenica, ječam, raž i zob. To se smatraju glavno zrnjevljem. Dvije manje poznate žitarice, ali vrlo bitne i neophodne u vegetarijanskoj ili veganskoj smočnici su quinoa i heljda.
Ironično je da ni jedno i drugo nije prva žitarica, oboje su pseudožitarice. U stvari, oboje su sitni plodovi bobica dviju različitih otpornih biljaka. Botanički gledano, quinoa pripada istoj obitelji kao i repa i srebrna repa, dok se heljda uvrštava u obitelj rabarbara.
No obje su bogate sa svih devet esencijalnih aminokiselina, što ih čini super hranom za vegetarijance, a posebno vegane. Kada se pripremaju u obroku, kombinacija kvinoje i heljde pružaju visokokvalitetne bjelančevine koje su dosljedno dostupne samo iz jaja, mesa i mliječnih proizvoda.
Polovina šalice (64 grama) kuhane heljde sadrži 3,45 g proteina, dok pola šalice kuhane kvinoje sadrži čak 5,29 g proteina. Za usporedbu, protein dostupan iz pola šalice kuhane smeđe riže je 2,45 g.
Quinoa i heljda također imaju prednost u odnosu na ostale žitarice jer imaju manje masnoća, natrija i kalorija, ali obiluju vlaknima, mikronutrijentima i mineralima poput kalija, željeza, cinka, kalcija, riboflavina i različitih B vitamina.
Komercijalno gledano, quinoa dolazi u tri sorte: bijeloj, crvenoj i crnoj. Heljda je dostupna kao sirova ili pečena, poznata i kao kaša. I quinoa i heljda pripremaju se vrlo lako. Oboje zahtijevaju kratko vrijeme kuhanja, oko 15 minuta. Najbolji način pripreme je kuhanje apsorpcijom sličnom riži, i stoga je pogodno za automatska kuhala za rižu.
Izuzetno raznoliki u upotrebi, i quinoa i heljda mogu se koristiti u pripremi juha i salata, pa čak i u pečenju.
Ključne razlike u ove dvije namirnice su cijena i neki sastojci. Quinoa je daleko skuplja na tržištu od heljde jer je trenutno jednostavno in. Heljda je stara seljačka hrana koje je dosta zaboravljena i zapostavljena, a s druge strane dokazano zdrava. Osim kao hrana za um, poznata je i kao hrana za celulit i mršavljenje pa bi dijeta s heljdom mogla uskoro postati popularna.
Druga razlika je što kvinoja sadrži neke sastojke poput saponina koji mogu uzrokovati neke ne baš ugodne nuspojave u crijevima i esencijalne kiseline koje sadrži nije moguće u potpunosti apsorbirati u našim crijevima tako da i dalje nije u potpunosti dobra zamjena na meso.