eMršavljenje

Atkinsonova dijeta – Dijeta dr. Atkinsa

Atkinsonova dijeta je rezultat istraživanja i rada dr. R.C. Atkinsa. Temelj Etkinsovove dijete je ograničen unos ugljikohidrata i fokus je na visokom unosu bjelančevina i masnoća, uz upotrebu vitamina i mineralnih dodataka prehrani koji ne sadrže šećere. Drugi nazivi koje možete naći za Atkinsovu dijetu koji su u našim krajevima puno popularniji je mesna dijeta ili proteinska dijeta, iako takvih ima nekoliko verzija. Dr. Atkins se također borio s viškom kilograma, a ovom ih je dijetom uspješno izgubio te zatim ponovio uspjeh dijete na 65 svojih pacijenata koji su patili od pretilosti.

Mesna dijeta je bila jedna od najpopularnijih dijeta u Sjedinjenim državama. Dijeta se pokazala izuzetno uspješnom, naročito za one pacijente čiji je indeks tjelesne mase bio poprilično visok što je, naravno, pridonijelo njenoj brzoj popularizaciji. Atkinsova dijeta svoju veliku popularnost je stekla 2003 i 2004 godine. Na vrhu svoje popularnosti procjenjuje se da je svaki jedanajsti odrasli čovjek u Sjedinjenim državama bio na Atkinsovoj dijeti.

Dok traje dijeta dr. Atkinsa preporučljivo je piti dosta tekućine, kažu najmanje osam čaša vode dnevno kako bi se izbjegli dehidracija i zatvor. Također je potrebno uz ovakvu prehranu uzimati vitamine (najbolje multivitamin) jer kada se prehrana sastoji pretežno od mesa, ne unosite dovoljno vitamina. Ukoliko u ovakvu dijetu ubacite i vježbanje 3 puta tjedno onda ste jako ubrzali efekt dijete.

Atkinsova dijeta se sastoji od četiri različite faze koje sudionici moraju proći za postizanje i održavanje težine.

1. faza – prva faza je najrestriktivnija. U prvoj fazi mesne dijete ne smijete uzimati više od 20 gramaugljikohidrata dnevno što je jednako oko tri čalice zelene salate. Ostala hrana koja se smije jesti je meso, riba, perad i jaja, kao i zdrave masti. Mršavljenje tijekom prve faze je značajno. Prvu fazu atkinsove dijete preporučeno je držati najmanje dva tjedna.

2. faza – druga faza atkinsove dijete orjentira se na mršavljenje. Uključuje sporo uvođenje hrane s ugljikohidratima. Većina ugljikohidrata treba dolaziti iz povrća. Znači i dalje jedete hranu bogatu proteinima i mastima ali postupno dodajete više ugljikohidrata u prehranu. U ovoj fazi se i dalje sagorjeva masnoća, ali manje nego u prvoj fazi. Namjerno usporavamo gubitak težine. Ako se nastavi gubitak težine, unos ugljikohidrata se povećava svaki tijedan.

3. faza – treća faza atkinsove dijete ima cilj odražavanja težine i stjecanje zdravih prehrambenih navika. Kad dođete u fazu da tebate izgubiti još samo 2-3kg tada počnete povnavati ugljikohidrate za 10 grama tjedno. Svrha je da se razina mršavljenja spušta na manje od pola kilograma tjedno. Mesnu dijetu treba nastaviti sve dok ne postignete željenu težinu.

4. faza – četvrta faza je faza održavanja. Ova konačna faza atkinsove dijete nastupa kad dostignete željenu težinu. Tada možete jesti od 90 – 120 grama ugljikohidrata dnevno, ovisno o dobi i spolu.

Atkinsova dijeta je sustav koji omogućuje našem tijelu smršaviti na prirodni način poticanjem promjena u metabolizmu. Naše tijelo je sposobno kod nestašice ugljikohidrata uzimati rezerve iz tjelesne masnoće. Baš ti ugljikohidrati koji se uzimaju u ograničenoj količini kod mesne dijete služe kao gorivo za pružanje energije za naše tijelo. Kod nestašice ugljikohidrata tijelo je prisiljeno naći drugi izvor energije pa troši masti.

Pošto je Atkins zagovarao da su tjestenina i riža kao i ostala hrana bogata ugljikohidratima kriva za pretilost, dogodilo se to da je prodaja tjestenine i riže pala za više od 8%. Čak su i velike tvrtke kao Coca-Cola morale promjeniti svoje proizvode tako da je nastala Coca-Cola zero s 0% šećera(ugljikohidrata). No došla je i reakcija. Američka medicinska asocijacija oštro je kritizirala rad dr. Atkinsa i njegovih sljedbenika te sami princip dijete da su ugljikohidrati najveće zlo koje može zadesiti vitku liniju. Također smatraju da je ova dijeta jako opasna po zdravlje sljedbenika ovog pokreta. Dignuli su i mnoge tužbe protiv dr. Atkinsa.

Dokazano je da ukoliko smanjimo unos ugljikohidrata u naš organizam, dolazi do stanja hiperinzulemije. Pritom dolazi do viška inzulina zbog manje količine šećera koji se treba razložiti, a s povećanjem inzulina potiče se razgradnju masnih rezervi u jetri koja ih pretvara u glukozu i, između ostalog, u ketone. Zbog toga može doći do nesvjestice ili osjećaja slabosti kod onih osoba koje inače konzumiraju veću količinu ugljikohidrata (peciva, čokoladica, slatkiša, tjestenine i ostalih ugljikohidrata) kao i kod onih koji pate od niskog šećera u krvi i imaju neredovite obroke.

Dr. Atkins je pretrpio srčani udar, a mnogi liječnici i nutricionisti sumnjaju da je do toga došlo zbog čestog provođenja dijete i njezinih negativnih efekata. Nakon smrti dr. Atkinsa, njegova tvrtka “Atkins Nutritionals, Inc.” dovedena je do ruba bankrota. Oporavak joj se nasmiješio 2006. godine kada se politika proizvođača grickalica promijenila te su one, osim niske razine ugljikohidrata, počele sadržavati i sve manje kalorija. Tvrtka je tada opet počela poslovati s pozitivnim pomakom.

Nuspojave Aktisonove dijete

opadanje kose, probleme s kožom i noktima, posljedice koje se očituju na kostima i zubima zbog nedostatka kalcija, probleme sa živčanim sustavom i raspoloženjima, osjećaj slabosti, gubitak elektrolita koji utječu na rad mišića i srca, kao i dehidraciju jer nema minerala koji će vezati vodu u organizmu.

Svoja iskustva sa Atkins dijetom nam navedite ispod.

Izvori

Stanford diet study tips scale in favor of Atkins plan
Atkins diet may cause heart failure, major new protein study finds
Effects of Low-Carbohydrate Diets Versus Low-Fat Diets on Metabolic processes
The Atkins Paradox: What Diet Studies Don’t Reveal
Atkins Diet: What’s behind the claims? – Mayo Clinic

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version