eMršavljenje

Aronija, voće prepuno antioksidansima i pogodno za mršavljenje

Aronija je voće koje je već prihvaćeno u našim krajevima mnogo više od acai, maqui ili goji bobica. Glavni razlog k tome je dostupnost tog voća u obliku raznih sokova i činjenice da se može uzgajati mnogo jednostavnije nego već spomenute bobice. Vrtlari je dobro poznaju kao grm kojim se oblikuju krajolici i koji je vrlo otporan.

Vrlo tamna ljubičasta, gotova crna bobica koja prirodno raste u sjevernoj Americi, ali danas već gotovo popularna po istočnoj Europi. U prošlosti je ovo voće bilo sastavni dio liječenja domorodačkog stanovništva sjeverne Amerike koji su poznati kao Indijanci. Sok je poznat po tome da pomaže kod srčanih i krvožilnih oboljenja. U Poljskoj i Rusiji se često preporuča od strane starih baka kao vrlo zdrav napitak.

Okus je vrlo snažan i opor te kao i brusnicu gotovo ga je nemoguće piti čistog nego se treba malo razrijediti i zasladiti. Obično se opisuje kao okus između borovnice i kupine, iako je malo jači od oba ta voća. U našim krajevima se uglavnom može kupiti u supermarketima u kombinaciji sa sokom od nara.

Prema svom sastavu Aroniju se želi staviti u popis supernamirnica je je toliko bogata antioksidantima da ulazi u istu skupinu kao i asai i maqui, a smatra se da bi se trebalo konzumirati više aronije nego asai i maqui bobica. Aronija još nije toliko istraživana kao asai i maqui, ali do sada izvršena istraživanja su pokazala da pomaže kod dijabetes, infekcija mokraćnog sustava, nekih oblika raka, kardiovaskularnih oboljenja i gripe.

Ovo su izmjerene količine antocijanina u raznim namirnicama, na 100 grama voća/povrća

asai bobice – 320 mg
maqui – 212 mg
goji –
noni –
nar –
aronija – 1,480 mg
crni ribizl – 190-270 mg
patlidžan – 750 mg
naranča – 200 mg
crna malina – 589 mg
malina – 365 mg
divlja borovnica – 558 mg
višnja – 350-400 mg
crveni ribizl – 80-420 mg
crveno grožđe – 888 mg
crveno vino – 24-35
ružičasti kukuruz – 1,642 mg

Prema podacima se može vidjeti da aronija ima najveću poznatu količinu antocijanina od svih voća, više ima samo ružičasti kukuruz koji je žitarica.

Antocijanini su određeni antioksidanti koji uglavnom služe voću kako bi dobilo boju. Do sada su provedene brojna istraživanja koja su dokazala brojne pozitivne efekte i djelovanja antocijanina na ljudski organizam. Hrana bogata antocijaninima je i osnovna postavka paleo dijete koja nas želi približiti onoj hrani koju su jeli naši daleki preci u prošlosti a to su bile voće i bobice. Ako pogledate ostatak popisa možete vidjeti da se uglavnom sastoji od voća koje ima tamne i jarko obojane bobice koje su uglavnom sitne. Takva hrana predstavlja ono ćega moderan čovjek jede vrlo malo i kao jedan od rezultata je pretjerano debljanje.

Aronija se svojim djelovanjem može usporediti sa asai i maqui bobicama, odnosno moglo bi se reći da je po pitanju antocijanina daleko bolja, no to nisu jedini antioksidansi i nemojte zbog toga zanemariti asai, maqui a ni niti ostalo voće.

Share and Enjoy !

Shares
Exit mobile version