eMršavljenje

Gdje kupiti laneno ulje? I zašto?

Gdje kupiti laneno ulje? I zašto?

Laneno ulje (Flaxseed oil) je dostupno u trgovinama zdrave prehrane i bio proizvoda. Budući da se tretira kao proizvod koji je dodatak prehrani nećete ga pronaći u klasičnim trgovinama koje prodaju biljno i maslinovo ulje. Također je moguće laneno ulje kupiti i online, znači preko internet trgovina i portala zdrave prehrane, alternativne medicine i bodybuilding dodataka prehrani.

Jestivo laneno ulje NE SMIJETE zamijeniti sa lanenim uljem koje prodaje u trgovinama sa bojama jer to laneno ulje nije jestivo. Laneno ulje se u industriji koristi kao otapalo za uljane boje i kao podloga za određene boje i nikako nije namijenjeno konzumaciji.

Jestivo laneno ulje je bogat izvor esencijalnih masnih kiselina koje su ljudskom organizmu potrebne za održavanje pravilnih kemijskih procesa unutar tijela što ukupno znači i dobro zdravlje. Laneno ulje je i najveći izvor omega-3 masnih kiselina u prirodi što ukupno daje pozitivne rezultate jer našem tijelu trebaju Omega-3, omega-6 i omega-9 masne kiseline. Sjemenke lana sadrže 57%o alfa-linolenske kiseline koja metaboličkom preobrazbom daje omega-3 masne kiseline.

Zašto se preporuča laneno ulje?

Ljudsko tijelo treba preko 50 esencijalnih tvari svaki dan u koje se ubrajaju vitamini, oantioksidansi, minerali, aminokiseline i masne kiseline. Te tvari su potrebne za obnovu stanica te za održavanje vitalnosti, dugovječnosti i zdrav život. Znanstvenici i istraživači laneno ulje smatraju zdravim uljem vrhunske kvalitete radi svojih karakteristika. Konzumiranje lanenog ulja ima mnoge povoljne učinke, koža postaje glatka i bez mrlja, pojačava se imunitet, rane brže zarastaju, smanjuje se osjetljivost na stres, poboljšava se hormonska ravnoteža, snižavaju se količina masnoća i kolesterola u krvi. Osobito se preporuča djeci, starijima, pothranjenima i rekonvalescentima, a preventivno djeluje na sve nas.

Ako vam ne odgovara konzumiranje čistog lanenog ulja, možete uzeti i sjemenke lana. Prešanjem sjemenki se dobiva ulje koje nema sve sastojke prisutne u sjemenkama, Lanene sjemenke sadrže i druge hranjive tvari zbog kojih je jedenje cijelih sjemenki bolje od konzumacije ulja:

– Lanene sjemenke sadrže visokokvalitetni protein.
– Lanene sjemenke su bogate topivim vlaknima. Zbog kombinacije ulja i vlakana, idealan su laksativ.
– Lanene sjemenke sadrže vitamine B1, B2 i C. Također sadrže željezo i cink, te u tragovima natrij, magnezij, fosfor, kalcij, kao i vitamin E i karoten, dvije hranjive tvari koje potpomažu metabolizam masnoća u tijelu.
– Lanene sjemenke su više od 100 puta bogatije fitonutrijentom ligninom nego bilo koja druga namirnica koja ga sadrži, uključujući pšenične mekinje, heljdu, raž, proso, zob i soju. Lignini se u zadnje vrijeme puno istražuju zbog mogućih antikancerogenih svojstava, pogotovo kod raka dojke i debelog crijeva. Čini se da lignini ispiru višak estrogena iz tijela, smanjujući time mogućnost nastanka raka povezanog sa lučenjem estrogena, kao što je rak dojke. Osim antikancerogenih svojstava, izgleda da lignini djeluju i protiv bakterija, gljivica i virusa. Sjemenke lana sadrže ulja iznimne kakvoće, lignin i druga vlakna, dok je sve ostalo slično sastavu drugih sjemenki. Lignini su se u istraživanjima pokazali korisnim za smanjenje rizika nastanka raka dojke i jajnika, jer umanjuju aktivnost estrogena, glavnog spolnog hormona žene – potencijalnog podstrekača malignog rasta.
Sirovo laneno ulje se upotrebljava za preventivu i liječenje nekih bolesti kao:
– Malignih oboljenja
– Arterioskleroze (smanjuje ateriosklerozne naslage – kolesterol i razinu triglicerida)
– Moždanog udara
– Srčani infarkt
– Nepravilnog otkucaja srca
– Crvenih krvnih tjelešaca (zadržavaju fleksibilnost)
– Jetra (degeneracija masnoća)
– Pluća (smanjuje bronhijalne spazme)
– Probavnog trakta (regulira probavu)
– Rane na želucu
– Normalizira želučane sokove
– Prostata (hipertrofija)
– Artritisa (utječe povoljno)
– Ekcema i akni (pomaže kod svih kožnih bolesti)
– Starosti (smanjuje mnogobrojne i učestale staračke tegobe)
– Mozak (poboljšava djelovanje)
– Sindroma smanjene otpornosti (rak, multiplaskleroza, autoimunološke bolesti kao Lupus)

Sirovo laneno ulje u nerafiniranom obliku sadrži dvije važne nezasićene masne kiseline (linolnu i linoleinsku). Ako se ulje pravilno proizvodi, sadrži 58% masnih kiselina. Te esencijalne visoko nezasićene masne kiseline se u tijelu pretvaraju u prostaglandine. Bez esencijalnih masnih kiselina ne može doći do biosinteze prostaglandina.
Biološko značenje prostaglandina je u njihovoj velikoj učinkovitosti, opsegu te raznovrsnosti i njihovog pretvornog djelovanja te njihovoj rasprostranjenosti po tijelu. Te kemijski aktivne supstance utječu na kardiovaskularni sistem, prisutni su u prostati, u menstrualnoj tekućini, mozgu, plućima, bubrezima, u sjemenskoj tekućini i probavnim sokovima. To je više nego 12 izuzetno važnih prostaglandina. Svi potječu iz esencijalnih masnih kiselina. Bez esencijalnih masnih kiselina (koje su prisutne i aktivne u sirovom lanenom ulju) tijelo ne može proizvoditi prostaglandin koje treba za vlastito pravilno djelovanje.

Osim na zdravlje, esencijalne masne kiseline a naročito laneno ulje imaju pozitivan učinak i na rezultate kod izgradnje tijela tj. kod dobivanja mišićne mase i gubitka tjelesne masnoće.

Esencijalne masne kiseline:
– Djeluju antilipogenično (blokiraju skladištenje masnoća u tijelu)
– Djeluju antikatabolično (sprječavaju razgradnju mišićnog tkiva)
– Povečavaju beta-oksidaciju („prženje“ masnoće)
– Povečavaju osjetljivost na inzulin u mišićnim stanicama
– Iz njih tijelo proizvodi prostaglandine, supstance koje su direktno su povezane sa regulacijom tlaka, osjetljivošću na inzulin, imunološki sistem, anabolične i katabolične procese u tijelu …p>

Gdje kupiti laneno ulje? I zašto?Preporučljivo je da dnevno konzumiramo 1-3 velike žlice lanenog ulja, odnosno 1 žlica lanenog ulja na svakih 30 kg tjelesne težine. No taj omjer se uzima u obizra ko inače izbjegavate unositi druge masnoće u tijelo kao što je to slučaj kod manekeknki i body buildera koji zbog nedostatka masnih kiselina mogu imati opasnih posljedica za zdravlje. Ukoliko u svojoj ishrani imate masnoće kao margarin, suncokretovo ulje, biljno ulje, sojino ulje (sve izvori omega-6) i maslinovo ulje (omega-3, omega-6, omega-9) tada ne trebate unositi mnogo lanenog ulja. Naša ishrana generalno sadrži ili premalo omega masnih kiselina i daleko previše omega-6 masnih kiselina a tijelu treba balansirana količina svih 3 omega kiselina. Masne kiseline je najbolje kombinirati u omjeru 2:1 – masne kiseline omega-3 (laneno ulje) : masne kiseline omega-6 (suncokretovo nerafinirano ulje, hladno stiskano, kojega možemo kupiti u trgovinama zdravom hranom), ali ne smijemo zaboraviti niti omega-9 masne kiseline koje možete naći u avokadu.

Laneno ulje se ne smije termički obrađivati, znači nema pečenja i kuhanja na njemu jer dolazi do kemijskih i strukturalnih promjena u masnim kiselinama i to više nije zdravo. Laneno ulje bi trebalo konzumirati sa bjelančevinama – znači možete ga malo polijati po npr mesnom odresku ili u salatu koju jedete uz meso. Naime ljudski organizam vrlo teško apsorbira omega-3 masne kiseline ukoliko ne idu zajedno sa bjelančevinama, tako da uvijek mješate laneno sa bjelančevinama.

Share and Enjoy !

Shares
Naruči knjigu Crni zmajevi
Naručite s najdraže trgovine
Naruči na Kobo Naruči na Thalia.de Naruči na Lulu.com Naruči na Vivlio Naruči na Smashwords Naruči na na Apple Books Naruči na Draft2Digital

Comments are closed.