eMršavljenje

Dijetalni sokovi možda uzrokuju vaše debljanje

Dijetalni sokovi možda uzrokuju vaše debljanje umjesto da vam pomognu u mršavljenju

Kvalitetna i zdrava alternativa uobičajenim napitcima. Lako je ovakvu izjavu prihvatiti kao garanciju za proizvod koji vam može pomoći smršaviti.

Istina bi ipak mogla biti malo drugačija kada je riječ o ovim napicima koji ne sadrže šećere. Kako se iza ovakvih pića nalazi velika industrija potrebno je zapamtiti da je tu riječ o velikom i naprednom marketingu. Napici koji sadrže umjetna sladila stvarno nemaju šećere, ali imaju veliku mješavinu raznih kemikalija koja mogu uzrokovati čudne posljedice u metabolizmu. Iako se prikazuju kao zdravi napitci ne zaboravite da neki od njih sadrže i sastojke koji dokazano loše djeluju na zdravlje.

Prema jednom istraživanju koje je provedeno na 474 starijih osoba u Sjedinjenim državama, u kojem su kroz 10 godina radili na tome da povežu životni stil i opseg struka, rezultati su pokazali se opseg struka kod osoba koje su pile dijetalne sokove za 70% veći od onih koje takve sokove ne piju. Kod osoba koje su pile po dvije boćice takvog pića dnevno opseg struka se poveća i do 500% u odnosu na ostale. Ukupni rezultat je bio da dijetalni sokovi povećavaju debljinu za 41%.

Dijetalni napitci bi trebali raditi tako da našem tijelu šalju lažne signale da je pojelo slatko. Naime umjetna sladila imaju sladak okus, ali ne daju kalorije. S time bi tijelo trebalo trošiti zalihe kalorija koje ima, no istraživanja pokazuju da to i nije baš tako. Tijelo vrlo često brzo shvati da nije dobilo šećere i jako poveća želju za slatkim i tom posebno u večernjim satima pa su te osobe osjećale jaku glad navečer, kada je najgore jesti. To je potvrđeno i sa nekoliko istraživanja na štakorima. Š takori koji su dobivali zamjenu za šećer su u drugim obrocima pojeli više kalorija nego oni koji dobivali normalne obroke i s time dugoročno dobivali na težini.

Dijetalni sokovi možda uzrokuju vaše debljanjeU poznatom časopisu Obesity Reviews (Recenzije o pretilosti) je objavljen rad liječnice Amande Payne gdje ona kaže da se crijevna flora prilagođava umjetnim sladilima i slatkim alkoholima te dugoročno loše utječe na zdravlje. Bakterije koje žive u probavnom sustavu prirodno razgrađuju šećere koje jedemo i od njih proizvode masne kiseline kratkih lanaca koje su inače korisne u prenošenju energije. S vremenom se te bakterije prilagođavaju i te iste kiseline počinju proizvoditi iz umjetnih sladila, alkohola i nekih drugih ugljikohidrata koje u prisustvu šećera uopće ne bi probavljale. Tada se stvara mnogo veća količina lanaca masnih kiselina nego kada jedete šećere. Dugoročno ti lanci masnih kiselina utječu na rad receptora koji nam javljaju da smo siti te jednostavno jedemo previše jer tijelo ne zna kada je stvarno sito.

Prevelika količina masnih kiselina koje tako nastaju mogu uzrokovati određene tipove upala stijenki crijeva što može dovesti do prodiranja bakterija u krvotok što opet može potencijalno uzrokovati mnoge ozbiljnije probleme za zdravlje.

Ovo sada ne znači da umjesto dijetalnih sokova počnete piti uobičajene slatke gazirane sokove, nego bi trebalo izbjegavati i jedne i druge. Ako već želite piti sokove, najbolje je raditi ih samostalno iz voća i povrća. Recepata za takve “domaće” sokove imate svuda po internetu.

Share and Enjoy !

Shares
Naruči knjigu Crni zmajevi
Naručite s najdraže trgovine
Naruči na Kobo Naruči na Thalia.de Naruči na Lulu.com Naruči na Vivlio Naruči na Smashwords Naruči na na Apple Books Naruči na Draft2Digital

Comments are closed.