eMršavljenje

Anticelulitne kreme u vrijeme trudnoće i dojenja

Anticelulitne kreme u vrijeme trudnoće i dojenja
Mogu li trudnice koristiti anticelulitne kreme? Smiju li mame koje doje koristiti anticelulitne kreme? Da li se za vrijeme dojenja smiju upotrebljavati kreme protiv celulita? Da li se u periodu intenzivnog dojenje smiju koristiti kreme protiv celulita?

Ovo su samo neka pitanja koja su nas pitali. Odgovorimo to kratko i jednostavno: Ne. Za vrijeme trudnoće i dojenja ne bi se smjele koristiti nikakve anticelulitne kreme, gelovi, serumi i tretmani.

Zašto se ne smiju koristiti anticelulitne kreme u trudnoći i za vrijeme dojenja?

U školi su vas možda učili o tome kako se apsorbiraju kreme kroz kožu, a možda i nisu. Kada nanesete bilo kakvu kremu na kožu ona se ne apsorbira cijela nego djelomično, a ostatak uglavnom isparava ili se razgrađuje u prisutnosti zraka i svijetla. Također kod korištenja anticelulitnih sredstava u trudnoći i za vrijeme dojenja se razmišlja o tome da tvari iz krema ne dospiju u krvotok a s time u fetus ili u mlijeko. No realno gledajući, kada se promotri količina tvari koje iz anticelulitnih krema završi u krvotoku, šansa da će utjecati na razvoj djeteta je vrlo malena.

No kod korištenja anticelulitnih krema i tretmana dolazi do otapanja tvrdokornih masnih stanica i to je ono što u stvari želimo, zar ne? Baš to otapanje masnoća je opasno za razvoj djeteta u razdoblju dok je fetus ili dok dojite. Unutar masnih stanica, osim samih masnoća nalaze se i brojni toksini koji otopljeni u masti mogu biti sačuvani godinama, čak i desecima godina.

Prema istraživanjima u Sjedinjenim državama koja su počela još 1972. (National Human Adipose Tissue Survey) u masnim stanicama postoje brojni toksini za koje se nije očekivalo da mogu biti čuvani unutar ljudskog tkiva.

Neke od tvari koje su pronađene otopljene u mastima su: OCDD ili oktaklorodibenzo-p-dioksin, stiren, 1,4- diklorobenzen, ksilen, etilfenol, benzen, toluen, etilbenzen, DDE (produkt raspada poznatod pesticida DDT-a), PCB (poliklorinirani bifenil)…

Važno je napomenuti da su ove tvari nađene i kod djece iako djeca možda nikad nisu boravila u okolini gdje bi mogli doći u doticaj sa takvim tvarima, ali njihove majke jesu godinama prije bile u doticaju i kasnije putem mlijeka je preneseno u djecu.
Sve ove tvari mogu biti jako opasne za fetus i malu djecu, a korištenje bilo kakvih anticelulitnih tretmana može te tvari ponovno staviti u krvotok a onda mogu preći u djecu. Vi možda nemate ovih tvari u svojim masnim stanicama, ali možete imati drugih. Ukoliko ste ikad koristili kontracepcijske pilule ili hormonalne tablete za kontrolu menstruacije, jedan dio tih hormona može također ostati otopljen u masnoćama. Kada se otope i dođu u krvotok mogu poremetiti osjetljivi hormonalni balans u tijelu za vrijeme trudnoće i uzrokovati neke posljedice na fetusu.

Zaključak svega ovoga je da za vrijeme trudnoće i kasnije kroz cijelo vrijeme dojenja ne bi smjeli uzimati nikakve tablete s kojima mršavite brzo ili koristiti bilo kakve anticelulitne tretmane jer to može otopiti neželjene toksine u krv a onda postaju ponovno opasni. Radije promijenite ishranu za to vrijeme i počnite jesti zdravo i čisto, sa mnogo vlakana, minerala i vitamina. I pijte dosta tekućine. Jedini način da toksini izađu iz vas je da kroz tijelo prolazi dosta tekućine koja to odnosi sa sobom u urinu ili znoju.

Kada prestanete sa dojenjem, a to znači da dijete više ne dobiva hranjive tvari iz vas, onda možete početi sa anticelulitnim tretmanima i možete koristiti razne kreme i gelove protiv celulita, mršaviti i vježbati.

Share and Enjoy !

Shares

Comments are closed.